Universul nostru nu este singurul: Prima dovadă a existenţei „multiversului” FOTO

Cercetătorii au descoperit prima dovadă a existenţei altor universuri. Cosmologii care au studiat o hartă a universului, realizată din informaţiile oferite de telescopul spaţial Plank, au ajuns la concluzia că arate anomalii ce pot fi cauzate doar de atracţia gravitaţională a altor universuri.
Cristina Dinu
20 mai 2013, 09:47
Universul nostru nu este singurul: Prima dovadă a existenţei

Harta arată radiaţia rezultată în urma Big Bang în urmă cu 13,8 miliarde de ani, care este încă detectabilă în univers – cunoscută drept radiaţia cosmică de fond.

Cercetătorii credeau că aceasta ar fi fost distribuită uniform, dar harta arată o concentraţia mai mare în jumătatea sudică a ei şi un „punct rece” care nu poate fi explicat prin legile fizicii actuale.

Laura Mersini-Houghton, fizician teoretician la Universitatea North Carolina de la Chapel Hill şi Richard Holman, profesor la Universitatea Carnegie Mellon, spuneau încă din 2005 că există anomalii ale radiaţiei cosmice de fond, cauzate de forţa de atracţie a altor universuri.

Acum, după ce a studiat informaţiile strânse de telescopul Planck, dr. Mersini-Houghton crede că teoria sa a fost dovedită. Acest lucru ar putea însemna că în afara universului nostru se află un număr necunoscut de alte universuri.

Aceste anomalii sunt cauzate de alte universuri care trag de universul nostru, după ce s-a format în timpul Big Bangului. Sunt primele dovezi concrete ale existenţe altor universuri„, a declarat fizicianul.

În timp ce unii cercetători rămân sceptici în legătura cu teoria altor universuri, aceste descoperiri ar putea fi un pas către schimbarea perspectivei.

„Întrucât precizia hărţii realizate de Plank este atât de mare, a dezvăluit nişte caracteristici neexplicate, care ar avea nevoie de noi legi ale fizicii pentru a fi înţelese”, a declarat şi Agenţia Spaţială Europeană, care a dezvoltat telescopul Planck.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Restaurantul de 5 stele unde fiica lui Cristi Borcea și-a făcut ziua de naștere. Câți ani a împlinit Melissa
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
România se împrumută tot mai mult. Cum te afectează creșterea datoriei externe la rate, taxe și prețuri
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Adevărul despre moartea lui Michael Jackson. Dezvăluiri din cadrul autopsiei
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți