Ursula von der Leyen dă o lovitură puternică speranţelor României de aderare terestră la Schengen. Şefa Comisiei Europene a acordat portofoliul pentru afaceri interne şi migraţie reprezentantului Austriei

Preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a prezentat marţi, la Strasbourg, lista cu numele noii sale echipe şi portofoliile alocate acestora. Austria l-a nominalizat pe ministrul de Finanţe Magnus Brunner (ÖVP).
Mircea Filipescu
17 sept. 2024, 19:26
Ursula von der Leyen dă o lovitură puternică speranţelor României de aderare terestră la Schengen. Şefa Comisiei Europene a acordat portofoliul pentru afaceri interne şi migraţie reprezentantului Austriei

Reprezentantul Austriei va fi comisar pentru afaceri interne şi migraţie, după cum a anunţat Ursula Von der Leyen. Prin urmare, sarcinile sale vor include punerea în aplicare a pactului privind azilul şi migraţia, consolidarea frontierelor externe şi dezvoltarea structurilor de securitate internă.

În contextul în care tot mai multe state membre ale Uniunii Europene discută despre măsuri mai stricte la frontiere şi depre măsuri de combatere a migraţiei ilegale, Brunner va avea unul dintre cele mai dificile şi importante portofolii.

Austria a fost statul care s-a opus ani de zile aderării României şi Bulgariei la Spaţiul Schengen.

În cele din urmă, Viena a acceptat intrarea României şi Bulgariei în Schengen aerian şi maritim, însă se opune în continuare în privinţa aderării depline.

Ministrul austriac de Interne, Gerhard Karner, a declarat de mai multe ori în acest an că administraţia de la Viena nu va renunţa la vetoul împotriva României privind aderarea  la Schengen şi cu graniţele terestre.

Citeşte şi: Germania anunţă un sprijin suplimentar pentru Ucraina, în valoare de 100 de milioane de euro: „Moldova ar putea fi următoarea ţintă”

La finalul lunii august, premierul României, Marcel Ciolacu, a vorbit cu președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, despre intrarea României în spațiul Schengen.

”Ursula von der Leyen, știți foarte bine, că a fost unul dintre cei mai mari susținători ai României. Nu vreau să intru în detalii, dar am discutat. Așteptăm alegerile din Austria, care vor avea loc în Austria. Dacă partidul care face parte din S&D va fi cooptat la guvernare, atunci lucrurile se vor clarifica. Actualul premier al Austriei este din PPE, același partid din care face parte și PNL.

Categoric, România va intra în Schengen, dar ne trebuie o abordare matură și înțeleaptă. Eu am o abordare total diferită față de cei dinaintea noastră. Ați văzut că am intrat cu dreptul în spațiul Schengen aerian și maritim. Am fost împreună la aeroport și ați văzut cât de ușor a fost. Ursula von der Leyen este cel mai mare susținător al nostru și va fi alături de noi pas cu pas”, a declarat atunci Marcel Ciolacu.

Citeşte şi: Germania face excepție de la Schengen și impune controale la toate frontierele sare terestre

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
„Ne-am dat naibii!” Marcel Pușcaș a explodat după ce l-a auzit pe Ilie Dumitrescu în direct: „Suntem la coada Europei”
Capital.ro
Pană majoră de curent pe litoral. Aproape 100 de hoteluri, restaurante și terase au fost afectate
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
Cum arătau vacanțele românilor la mare în comunism. Discoteci, concursuri de Miss și turiști străini, într-o perioadă marcată de lipsuri
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul
MediaFlux
Un „călător în timp”, care susține că vine din anul 2118, dezvăluiri uluitoare despre viitorul omenirii: „Meritați să știți adevărul”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România