Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, reacție după ce România a intrat pe deplin în Schengen: „Acolo unde vă este locul”

Ursula von der Leyen a avut o primă reacție după ce România a fost acceptă cu drepturi depline în Spațiul Schengen.
Alina Costache
12 dec. 2024, 11:40
Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, reacție după ce România a intrat pe deplin în Schengen: „Acolo unde vă este locul”
Reacția președeintei CE după ce România a aderat deplin la Schengen

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a transmis, joi, pe platforma X, un mesaj după ce România și Bulgaria au fost acceptate în Schengen terestru.

Citește și: Marcel Ciolacu, prima reacție după ce România a aderat pe deplin în Spațiul Schengen: „Un beneficiu major pentru economia noastră și călătorii mai rapide pentru milioanele de români”

„Pe deplin în Schengen – acolo unde vă este locul”, a scris Ursula von der Leyen pe X, pe un fond cu culorile steagurilor României și Bulgariei.

Miniștrii Justiției și de Interne din Uniunea Europeană au aprobat astăzi, 12 decembrie 2024, aderarea deplină (și cu frontierele terestre) a României și Bulgariei la spațiul Schengen de liberă circulație începând cu 1 ianuarie 2025. Austria și Olanda și-au exprimat acordul.

Citește și: Consiliul JAI acceptă România în Spațiul Schengen. Controalele la frontiere, eliminate de la 1 ianuarie 2025

Iohannis, prima reacţie după intrarea României în Schengen

Klaus Iohannis a susținut declarații de presă, joi, 12 decembrie 2024, după ce România a intrat complet în Spațiul Schengen.

„Astăzi am o veste bună! România este în Schengen cu drepturi depline. În această dimineață, la Bruxelles, a fost luată decizia privind aderarea țării noastre și cu frontierele terestre la Spațiul Schengen, cu aplicare din 1 ianuarie 2025.  O decizie așteptată prea mult timp de către noi toți! Datorită eforturilor coordonate ale autorităților române și a demersurilor intense care s-au făcut la nivel politico-diplomatic, și vreau să evidențiez aici în special Ministerul Afacerilor Interne și Ministerul Afacerilor Externe, ne putem bucură, în sfârșit, de un drept bine meritat, dobândit în mod legitim de România”, a spus președintele Klaus Iohannis.

„Aderarea la Spațiul Schengen reprezintă un pas firesc și necesar în consolidarea statutului Românei de membru cu drepturi depline ale Uniunii Europene. Avantajele apartenenței noastre la spațiul comun de liberă circulație sunt multiple și au impact direct asupra cetățenilor, asupra economiei și a imaginii externe a țării noastre”, a mai spus președintele României.

„Mulţumesc instituţiilor din România care au lucrat în acest sens, mulţuemsc instituţiilor europene şi statelor membre care ne-au susţinut în acest proces complet. România va contiua să acţioneze responsabil pentru asigurarea frontierelor şi pentru a lupta împotriva migraţiei ilegale”.

„România este şi va rămâne o ţară europeană. În ultimul timp, s-au făcut auzite voci care contestă beneficiile apratenţei noastre la spaţiul european. Sigur că oamenii au anumite nemulţumiri. Dar cei care dau vina pe UE pentru aceste nemulţumiri ale oamenilor nu ne vor binele. UE poate să funcţioneze mai bine, la fel cum politicienii români trebuie să fie şi mai implicaţi pentru a obţine pentru ţara noastră cât mai multe beneficii. De câte ori ne gandim la o viaţă mai bună şi la un trai mai prosper ne gândim la cum arată viaţa într-o ţară europeană. Auzim sloganul „Vrem o ţară ca afară”, ne dorim mai multă libertate de opinie, nu mai puțină. Adversarii democraţiei şi ai libertăţii vor izolarea ţării noastre. România este o ţară stabilă şi sigură, iar direcţia europeană rămâne singura noastră cale reală de dezvoltare. Toate forțele politice democratice au obligația de a lucra împreună pentru a păstra nealterat acest parcurs”, a mai spus președintele Klaus Iohannis.

DailyBusiness
Guvernul anunță vouchere pentru plata facturii la electricitate pentru românii cu venituri mici. 4,5 milioane de persoane vizate
Spynews
Povestea cuplului londonez care a renunțat la carierele de succes din Marea Britanie pentru a locui pe Riviera Franceză. De ce au luat această decizie
Bzi.ro
Irina Columbeanu, dispusă să se angajeze în România! Ce a determinat-o să ia această decizie
Fanatik.ro
Horia Ivanovici – Dumitru Dragomir, schimb de replici incendiar după dezmățul de la Beach, Please: „Selly, tu dormi bine? Doar bani, bani, bani, n-ai și tu niciun pic de moralitate?” / „Derbedei! Trebuie arestați!”
Capital.ro
UE schimbă regulile. România trebuie să verifice vârsta pe internet. NU toți românii vor mai avea acces
Playtech.ro
Orașul din România care a fost capitala a trei țări. Locul era cunoscut drept „Orașul de Aur”
DailyBusiness
Andreea Bostănică a primit un cadou de lux de 300.000 de euro. Influenceriţa are doar 20 de ani FOTO
Adevarul
Cine este Iulia Sviridenko, propusă de Zelenski pentru funcția de premier. Cariera discretă a unei tehnocrate cu influență în cercul prezidențial
wowbiz.ro
Alertă maximă! A revenit CIUMA! Primul deces înregistrat în ultimii 18 ani! Autoritățile sunt ÎNGROZITE
Spynews
Geanina Ilieș, dezvăluiri din culisele interviului cu Jennifer Lopez! Ce subiecte a abordat prezentatoarea în discuția cu artista
Spynews
Polițiștii au descins la casa uneia dintre fostele iubite a lui Emil Gânj, bărbatul care ar fi ucis-o pe Anda. Când l-a văzut ultima dată. Femeia se teme pentru viața ei
Evz.ro
Românii n-au avut noroc. Majorarea TVA putea fi evitată
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Gabriela Ruse a renunțat la inhibiții şi a postat imagini cu ea în costum de baie din vacanță
kanald.ro
Accidentul aviatic din India ar fi fost provocat intenționat de pilot. Acesta ar fi suferit după moartea mamei sale
Cancan.ro
Pilotul Air India ar fi prăbușit intenționat aeronava cu 260 de pasageri la bord. Care este motivul descoperit abia acum
Playsport.ro
Zăcământul uitat care transforma România într-o superputere. Poate salva Europa de criza...
Capital.ro
Doliu în televiziune. S-a stins cel mai iubit și celebru prezentator: Am fost uniți în jurul lui
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prințesa Kate Middleton a purtat, la câțiva metri de Simona Halep, o bijuterie primită cadou de la Prințul William acum 11 ani
stirilekanald.ro
„Inima mea nu acceptă cât te-ai chinuit pe un pat de spital” Familia tânărului ucis de un luptător K1 își strigă durerea și cere să se facă dreptate
Horoscop zilnic pentru toate zodiile – 13 iulie 2025. O zi de duminică plină de surprize
MediaFlux
O nouă lovitură pentru șoferi! Amenzi de 607 lei pentru viteză prea mică
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cea mai îngustă mașină din lume are lățime de doar 50 cm. A fost proiectată de un mecanic din Italia