US OPEN 2014. Toate cele CINCI ROMÂNCE s-au calificat în turul II la US OPEN

US OPEN. Monica Niculescu, locul 68 mondial, a învins-o, marţi, cu scorul 6-7 (5/7), 6-1, 7-5, pe Iaroslava Şvedova din Kazahstan, locul 50 WTA, şi a devenit a cincea jucătoare din România care a acces în turul 2 al US Open.
Filip Stan
27 aug. 2014, 06:18
US OPEN 2014. Toate cele CINCI ROMÂNCE s-au calificat în turul II la US OPEN

US OPEN. Monica Niculescu va juca în turul doi în compania sportivei Barbora Zahlavova Strycova (Cehia/ favorita 30), care a trecut de Ashleigh Barty (Australia), scor 6-1, 6-3. Calificarea în turul doi la US Open este recompensată cu 60.420 de dolari şi 70 de puncte WTA.

Tot marţi, Sorana Cîrstea, locul 80 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-1, 6-1, pe sportiva britanică Heather Watson, locul 46 WTA. În turul următor, Cîrstea va evolua împotriva Eugeniei Bouchard (Canada), locul 8 WTA şi cap de serie numărul 7.

Luni, Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, Irina-Camelia Begu, locul 61 WTA, şi Alexandra Dulgheru, poziţia 95 în ierarhia mondială, s-au calificat în turul doi la US Open.

Begu a învins-o, în runda inaugurală, cu scorul de 7-6 (4), 6-3, după o oră şi 40 de minute, pe Silvia Soler-Espinosa (Spania), locul 70 WTA, şi va juca, în turul secund, cu Roberta Vinci (Italia), cap de serie numărul 28 şi poziţia 30 în clasamentul mondial, care a trecut cu scorul de 6-3, 6-3, de Paula Ormaechea (Argentina), locul 99 WTA.

Dulgheru a câştigat, în primul tur, cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră şi 30 de minute, meciul cu Kristyna Pliskova (Cehia), poziţia 92 în ierarhia mondială, şi o va întâlni, în turul doi, pe Maria Şarapova (Rusia), a cincea favorită a competiţiei şi locul 6 WTA, care a trecut, cu scorul de 6-4, 6-0, de compatrioata sa Maria Kirilenko, poziţia 113 în clasamentul mondial.

Simona Halep a acces în turul secund după o victorie în trei seturi cu Danielle Collins (SUA), scor 6-7 (2), 6-1, 6-2. Halep va evolua în turul 2 în premieră împotriva sportivei Jana Cepelova (Slovacia), locul 65 WTA, care a învins-o, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-1, pe Maria-Teresa Torro-Flor (Spania), locul 62 WTA.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Ce a făcut Gigi Becali când un livrator Glovo s-a apropiat de el pe o stradă din București. Gestul cu care a uimit mai multă lume
Capital.ro
Interzis pentru românii care își fac buletinul. Ce nu ai voie să faci când îți schimbi cartea de identitate
Playtech.ro
Camera în care trebuie montat termostatul centralei termice. Nu contează temperatura, ci un alt detaliu
Adevarul
Controversă în jurul filmului „Cravata Galbenă”. Echipa de producție, acuzată că a cerut cenzurarea unei recenzii scrise de o elevă: „o catastrofă”
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
O mamă și cei doi copii ai săi, implicați într-un eveniment rutier îngrozitor pe DN6. Mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR
iamsport.ro
Radu Banciu a făcut topul prezentatoarelor TV din România: 'Singura femeie absolut perfectă la toate'
MediaFlux
Vești bune pentru milioane de români! Se MAJOREAZĂ pensiile cu încă 360 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume