US OPEN 2018. Novak Djokovic s-a calificat pentru a 33-a oară într-o semifinală de Grand Slam

Novak Djokovic (6 ATP) s-a calificat în semifinalele turneului de Mare Șlem de la US Open, după victoria în minimum de seturi reușită în fața lui John Millman (55 ATP), scor 6-3, 6-4, 6-4, după 2 ore și 48 de minute de joc.

06 sept. 2018, 05:33

Novak Djokovic a obţinut a 33-a victorie în circuitul ATP în anul 2018 şi, totodată, al 256-lea său succes într-un turneu de Grand Slam. De asemenea, este de remarcat că Djokovic s-a calificat pentru al 11-lea an consecutiv în semifinale la US Open, performanţă depăşită doar de legendarul Jimmy Connors, cu 14 astfel de prezenţe.

Contrar aşteptărilor, meciul împotriva lui John Millman, tenismanul care l-a eliminat pe Roger Federer, nu a fost unul de înaltă calitate, sârbul dominând partida de la un capăt la altul, în timp ce adversarul său nu s-a putut ridica la pretenţiile pe care le impune un sfert de finală într-o asemenea competiţie.

Novak Djokovic îl va întâlni în semifinale japonezul Kei Nishikori (19 ATP), care a câștigat în 5 seturi cu campionul din 2014 Marin Cilic (7 ATP), scor 2-6, 6-4, 7-6 (5), 4-6, 6-4, după 4 ore și 12 minute de joc. Cei doi s-au întâlnit până acum de 18 ori, iar bilanţul este zdrobitor în favoarea sârbului, 16-2.