US OPEN 2019. Ana Bogdan, prima jucătoare din România ajunsă în turul doi. Victorie clară în primul meci la New York

US OPEN 2019. Ana Bogdan, locul 152 WTA, s-a calificat, luni, în turul doi al turneului de Grand Slam US Open. În schimb, Monica Niculescu a fost eliminată de Daiana Iastremska.

26 aug. 2019, 17:07

US OPEN 2019. Ana Bogdan, venită din calificări, a învins-o în runda inaugurală pe britanica Harriet Dart, numărul 139 mondial, scor 6-3, 6-1, într-o oră şi 11 minute. În runda următoare, românca o va întâlni pe croara Petra Martic (22 WTA), care a învins-o cu 6-4, 4-6, 6-1 pe slovena Tamara Zidansek (66 WTA).

Petra Martic o conduce pe Ana Bogdan cu 3-0 la întâlnirile directe disputate până acum.

Ana Bogdan a bifat cel de-al patrulea succes la rând în cadrul Openului American, după cele trei izbutite în calificări, săptămâna trecută. Bogdan le-a învins în calificări pe Bethanie Mattek-Sands, Ellen Perez și Isabella Shinikova, reușind să nu piardă set în niciuna dintre confruntări.

Calificarea în turul al doilea la US Open este premiată cu un cec în valoare de 100.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

Tot luni, Monica Niculescu, locul 105 WTA, a fost învinsă de ucraineanca Daiana Iastremska, locul 32 WTA, scor 6-4, 1-6, 6-2, într-o oră şi 54 de minute.