US OPEN 2019. Serena Williams a obţinut cea mai rapidă victorie din circuitul WTA, în 2019. S-a calificat în semifinale în 44 de minute

US OPEN 2019. Americanca Serena Williams, locul 8 WTA, s-a calificat, marţi, în semifinalele US Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-1, 6-0, pe jucătoarea chineză Qiang Wang, locul 18 WTA.

04 sept. 2019, 05:59

US OPEN 2019. Serena Williams a obţinut victoria ei cu numărul 100 la US Open după numai 44 de minute de joc. Ea va disputa a 13-a semifinală la US Open, trofeu pe care l-a câştigat de şapte ori.

Serena Williams a reuşit cea mai rapidă victorie din circuit în acest an, la egalitate cu Simona Halep, care, potrivit WTA, a învins-o, cu 6-0, 6-0, tot în 44 de minute, de Viktoria Kuzmova din Slovacia, în optimi, la Madrid. Totuşi aceasta nu este cea mai rapidă victorie a Serenei la US Open, recordul fiind deţinut de o dispută din 2002, când a învins-o pe Dinara Safina în doar 40 de minute.

Citeşte şi US OPEN 2019. Surpriză uriaşă în sferturi, Roger Federer a fost eliminat de Grigor Dimitrov

Finalista ultimei ediţii va evolua în penultimul act cu ucraineanca Elina Svitolina (4-1, scorul întâlnirilor directe).

Cealaltă semifinală va fi cunoscută miercuri, după meciurile dintre Bianca Andreescu (Canada), locul 15 WTA – Elise Mertens (Belgia), locul 26 WTA şi Belinda Bencic (Elveţia), locul 12 WTA – Donna Vekici (Croaţia), locul 23 WTA.