USR pune tunurile pe Guvernul Bolojan mai ceva ca PSD. Claudiu Năsui: Sărăcirea populației este o alegere politică”

Deputatul USR a amintit că în ultimele campanii electorale „s-a spus foarte clar” că nu vor fi majorate taxe.
Viorel Dobran
06 ian. 2026, 20:06
USR pune tunurile pe Guvernul Bolojan mai ceva ca PSD. Claudiu Năsui: Sărăcirea populației este o alegere politică”

Fostul ministru USR al Economiei, Claudiu Năsui, a critică Guvernul Bolojan pentru că a crescut în 2026 taxele pe proprietate. Totuși, spune deputatul USR Claudiu Năsui, lipsește o parte esențială din discuție.

Deputatul USR Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, a declarat marți pe B1 TV că „sărăcirea și subminarea puterii de cumpărare au fost făcute cu mână politică”, acuzând Guvernul Bolojan că a preferat să crească taxele în loc să micșoreze cheltuielile statului.

Claudiu Năsui, USR: Adevărul e că guvernului Bolojan nu i-a păsat nici de firme, nici de oameni

El a spus că majorările de taxe „nu sunt un fapt al naturii”, ci „au fost o alegere politică”.

„Sărăcirea populației, lupta împotriva puterii de cumpărare, oricum vreți să îi spuneți, este o alegere politică. Clasa politică a trebuit anul trecut să reducă deficitul. Nu mai intrăm în motive de de ce, a trebuit să o facă, toată lumea este de acord. Întrebarea e cum să o facă. Puteau să o facă prin a-și reduce cheltuieli sau prin a crește taxe, adică prin a forța restul populației să reducă cheltuieli”, a explicat Claudiu Năsui.

Deputatul USR a amintit că în ultimele campanii electorale „s-a spus foarte clar” că nu vor fi majorate taxe.

„Din păcate, aici a fost o greșeală foarte mare a Guvernului Bolojan, o greșeală pe care nu o va plăti el, degeaba spune că e de sacrificiu, nu e niciun sacrificiu ăsta, sacrificiul e al populației, o greșeală să crească taxele, pentru că după ce le-a crescut nu doar că a chinuit populația, nu doar că a scăzut puterea de cumpărare, nu doar că a sărăcit mai mult un electorat și niște oameni care oricum votau, 40%, AUR, deci practic au adus lucrurile și politic într-o zonă mai de extremă, dar a lăsat și statul să nu se reformeze”, a continuat el.

Marcel Ciolacu, mesaj ironic la adresa lui Ilie Bolojan. Fotografia virală postată de fostul lider al PSD

 

Deputatul USR a reproșat Guvernului că a justificat majorarea taxelor pe proprietate prin nivelul la care erau acestea, însă nu reduce taxarea pe muncă din același motiv.

„Într-adevăr, cele pe proprietate sunt mai mici, dar cele pe muncă, ce să vezi, că sunt mai mari – și nu doar mai mari, sunt cele mai mari din Uniunea Europeană, care nu e cunoscută pentru taxe mici. Deci haideți atunci să reducem din acelea! (…) Și atenție, cresc și cele pe muncă de la jumătatea anului, că era o facilitate fiscală pe 300 de lei la salariul minim care devine 200 de lei, deci cresc taxele și pe muncă. Și toate astea au fost o alegere politică, și asta este trist, pentru că practic înseamnă că România și-a făcut-o cu mâna ei. Sărăcirea și subminarea puterii de cumpărare au fost făcute cu mână politică”, a conchis Claudiu Năsui.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Cristiano Bergodi și-a ieșit din nou din minți! Scandal uriaș după Dinamo – U Cluj 2-1: italianul, ținut cu greu și eliminat!
Capital.ro
Ziua care va avea 25 de ore. De ce este atât de diferită trecerea României la ora de iarnă
Playtech.ro
Ai văzut pomi cu trunchiul învelit în alb? Motivul pentru care grădinarii fac asta toamna
Adevarul
Reclama românească în care Trump este ironizat subtil: „Nu se crede buricul pământului și nu provoacă conflicte”. Reacțiile internauților străini
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Atacantul a refuzat oferta de la FCSB și a semnat cu rivala roș-albaștrilor pe un salariu mai mic: ”Dacă nu dădeam gol, mă dădea Becali afară!”
MediaFlux
Se dau pensii mai mari. După doi ani de suspendare, creșterea pensiilor e semnificativă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat