USR refuză oferta PNL de a intra la guvernare dacă moţiunea de cenzură va trece. Schimb de replici între Rareş Bogdan şi Dan Barna

USR refuză în continuare să intre la guvernare alături de PNL, dacă moțiune de cenzură împotriva guvernului Dăncilă va trece de Parlament. În direct, pe B1TV, Dan Barna a arătat că va susține doar un guvern în Parlament, dar nu va intra cu miniștri.
Filip Stan
10 iun. 2019, 11:50
USR refuză oferta PNL de a intra la guvernare dacă moţiunea de cenzură va trece. Schimb de replici între Rareş Bogdan şi Dan Barna

„Dacă rezultatul alegerilor anticipate sau la termen vor arăta această configurație pe care alegerile europarlamentare au arătat-o, USR-PLUS vom onora ceea ce electoratul ne cere. Am spus-o constant că suntem pregătiți și hotărâți să intrăm la guvernare din 2020. Dacă moțiunea va trece vom susține un guvern, dar soluția este cea a alegerilor anticipate.

Dacă Guvernul va cădea săptămâna viitoare, USR și-a exprimat expres susținerea pentru orice guvern care nu va conține PSD, dar pentru preluarea guvernării României am spus foarte clar că sunt 4 obiective pe care le avem: fără penali în funcții publice, pensiile speciale, alegerea primarilor în două tururi și efectele OUG 114. Orice guvern fără PSD care își asumă acest lucru va fi susținut în Parlament de USR”, a afirmat Dan Barna.

Invitația lui Rareș Bogdan, făcută în direct, de a intrat împreună la guvernare pentru a scoate țara de sub politica PSD a fost respinsă.

„Dar întrebareaa mea este pentru dumneavoastră. În cazul în care Guvernul Dăncilă va cădea săptămâna viitoare intrați la guvernare pentru a ridica România din noroi sau nu?”, a afirmat Rareș Bogdan.

„Dacă cade guvernul Dăncilă logica nostră este foarte clară. E nevoie de un guvern care să își asume guvernarea și pregătirea anticipatelor, din punctul nostru de vedere, îl vom susține în Parlament”, a arătat Dan Barna.

„Deci la guvernare nu intrați?”, a mai încercat odată Rareș Bogdan. „Nu, categoric nu!”, a răspuns tranșant liderul USR.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
România, batjocorită de fanii bosniaci! Protest scandalos la Zenica chiar în timpul meciului. Video
Capital.ro
„Crăciun fără numerar”. Locul unde nu mai poți plăti cu bani cash. Bancnotele sunt respinse fix de Sărbători
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă depășești termenul de acceptare a moștenirii. Explicații pe înțelesul tuturor
Adevarul
Cum era Ceaușescu să provoace un război cu URSS. Istoria secretă a unor planuri de invazie
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Cazul Sarei, fetița de 2 ani care a sfârșit în cabinetul stomatologic, ar putea schimba legea. Anunţul făcut de ministrul Sănătății
iamsport.ro
S-a dezlănțuit la adresa lui Mircea Lucescu: ”Apostolul dezastrului, încrezut plin de imprestii de tip mesianic! Pleacă singur, du-te după Rădoi”
MediaFlux
Se dau 200.000 de euro gratis dacă depui dosarul! Banii vin în 2026
stirilekanald.ro
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume