Val de ameninţări la adresa unor lideri europeni după tentativa de asasinat îndreptată împotriva premierului Slovaciei

La o zi după atac, premierul Donald Tusk a distribuit pe X o captură de ecran a uneia dintre postările anonime de pe reţelele de socializare, care îl lăuda pe autorul atacului şi cerea asasinarea premierului polonez.
Mircea Filipescu
17 mai 2024, 16:43
Val de ameninţări la adresa unor lideri europeni după tentativa de asasinat îndreptată împotriva premierului Slovaciei

Postarea respectivă abordează subiectul construirii unui nou aeroport, de la zero, în aproprierea Varşoviei, proiect în privinţa căruia noul guvern al lui Tusk este sceptic. ,,Slovacii ne-au dat un exemplu despre ce să facem cu Donald Tusk dacă eşuează în privinţa CPK (proiectului cu aeroportul – n.r.)”, se arată în textul postării.

Potrivit Euractiv, premierul Donald Tusk nu este singurul oficial european care a fost vizat de astfel de ameninţări indirecte cu moartea. Şi alţi lideri europeni s-au aflat în aceeşi situaţie în urma atacului asupra lui Fico.

Printre aceştia se numără preşedintele sârb Aleksandar Vučić, preşedintele aşa-numitei Republicii Sârbe din Bosnia şi Herţegovina, Milorad Dodik, şi premierul ungar Viktor Orbán, care sunt pro-ruşi, dar şi premierul kosovar Albin Kurti, care nu este pro-rus.

Deşi Donald Tusk şi Robert Fico nu sunt de acord în multe chestiuni, inclusiv în privinţa războiului din Ucraina, premierul polonez şi-a arătat solidaritatea cu colegul său slovac după împuşcături.

Citeşte şi: Ramzan Kadîrov vrea ca Estonia să fie atacată cu rachete hipersonice Kinjal de către armata rusă. ”Este neapărat necesar!”

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
„Fratele” lui Mircea Lucescu a dezvăluit singurul lucru pe care lumea trebuie să îl știe despre regretatul antrenor
Capital.ro
Bani după deces în România. Cum se împarte averea în lipsa unui testament. Reguli pentru moștenire
Playtech.ro
Val de concedieri în România. Ce companii au început disponibilizările și care sunt cele mai afectate domenii
Adevarul
Apocalipsa după Donald Trump. Amenințare fără precedent la adresa Iranului: „O întreagă civilizație va muri în această seară”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
SURPRIZĂ! Un puternic afacerist ar fi interesat să investească la Steaua: ”Vine să se bage serios, nu să facă figurație!”
MediaFlux
Vești bune pentru pensionari privind plata pensiilor! Miercuri, 8 aprilie, intră banii pe cardurile seniorilor. Anunț oficial
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj