Val de căldură în acest week-end. ANM anunţă când se întorc ploile şi frigul

ANM anunţă că este de așteptat ca acest week-end să aducă o creștere semnificativă a temperaturilor, depășind valorile obișnuite pentru această perioadă.
Filip Stan
13 apr. 2024, 12:49
Val de căldură în acest week-end. ANM anunţă când se întorc ploile şi frigul
Val de căldură în acest week-end. ANM anunţă când se întorc ploile şi frigul

Val de căldură în acest week-end. Sâmbătă, maximele termice vor începe de la 20-21 de grade Celsius în regiuni precum Maramureșul și estul Transilvaniei, inclusiv în Deltă, și vor ajunge la 29-30 de grade în extremitatea de sud-vest a țării. Duminică, temperaturile vor crește, atingând între 25-30 de grade Celsius în întreaga țară.

Luni și marți se așteaptă un puseu de aer cald dinspre nordul Africii, ceea ce va duce la temperaturi extrem de ridicate, în special în partea de sud și sud-est a țării. Sunt prognozate maxime de până la 32-33 de grade Celsius, chiar și izolat 34 de grade în Lunca Dunării.

Începând de marți seara se anunță instabilitate atmosferică, cu perioade de averse și descărcări electrice în vestul, centrul și nordul țării, iar miercuri vremea va deveni instabilă în toată țara, cu averse și descărcări electrice frecvente. Temperaturile vor începe să scadă semnificativ, în special în vest și nord-vest, unde valorile nu vor mai depăși 15-16 grade Celsius. Joi și vineri, temperaturile se vor menține în jurul normelor pentru această perioadă.

Citeşte şi: Anunț de ultimă oră de la ANM. Când revin ninsorile în România

„Week-end-ul va aduce o vreme mult mai caldă decât în mod obișnuit. Sâmbătă maximele vor porni de la 20-21 de grade Celsius în Maramureș, estul Transilvaniei, chiar și în Deltă și vor atinge 29-30 de grade în extremitatea de sud-vest. Duminică mai cresc temperaturile. Maximele vor fi între 25-30 de grade Celsius la nivelul întregii țări, însă luni și marți vom avea un puseu de aer cald dinspre nordul Africii.

Pe măsură ce un aer mai rece va pătrunde peste vestul, centrul și nordul continentului, va împinge această masă de aer cald spre țara noastră, prin urmare luni și marți vom avea o vreme călduroasă în partea de sud și sud-est a țării pentru că vom depăși, la amiază, 30 de grade. Vom avea maxime de până la 32, 33 de grade Celsius. În Lunca Dunării, izolat, 34 de grade, practic temperaturi de luna Iunie.

De marți seara vom avea parte de instabilitate atmosferică, perioade cu averse și descărcări electrice. În vestul centrul și nordul țării. Miercuri vom avea o vreme instabilă în toată țara cu averse însoțite de averse și frecvente descărcări electrice. Vor începe să scadă foarte mult temperaturile miercuri în vest, nord vest, temperaturile nu vor mai trece de 15, 16 grade, iar joi și vineri ajungem cu valorile termice în jurul normelor”, a spus meteorologul ANM Mihai Timu pentru Antena 3.

Citeşte şi: Avertisment meteo lansat de şefa ANM. Schimbare radicală a vremii, Elena Mateescu: „O masă de aer rece va traversa România”

Această schimbare bruscă a vremii, de la căldură la instabilitate și temperaturi mai scăzute, este tipică pentru tranziția către sezonul cald și poate aduce o serie de modificări în comportamentul meteorologic al regiunii.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Investiția de peste 400 de milioane de dolari făcută de un celebru sportiv. A devenit ”regele imobiliarilor” peste noapte
Capital.ro
Românii nu-l uită pe Călin Georgescu. Planul care se pregătește: Să aduceți suverani adevărați!
Playtech.ro
Autorizaţie de construcţie. Când ai nevoie de act pentru solarii, bucătării de vară sau anexe
Adevarul
Inspecția Judiciară i-a răspuns unui clujean că este beneficiarul grevei magistraților pentru pensii: „E de-a dreptul sfidător”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Mihai Stoichiță, gest lipsit de respect la înmormântarea lui Emeric Ienei
MediaFlux
Înmormântarea lui Emeric Ienei. Generația Steaua ’86 s-a reunit la catafalc. ”Nea Imi”, omagiat cu torțe de suporterii Stelei, iar nepoata i-a cântat imnul
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume