Val de cutremure, mai mulţi oameni au murit sub dărâmături

Cel puţin cinci oameni au murit sâmbătă în urma unui cutremur cu magnitudinea de 6,1 produs în sudul Iranului, informează Reuters.
Filip Stan
04 iul. 2022, 00:17
Val de cutremure, mai mulţi oameni au murit sub dărâmături

UPDATE CUTREMURE. În ziua de 03 Iulie 2022, la ora 05:26:05 (ora locală a României), s-a produs în MYANMAR un cutremur semnificativ cu magnitudinea mb 5.3, la adâncimea de 10km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 101km S de Nay Pyi Taw, 173km N de Bago, 225km N de Yangon, 226km S de Meiktila, 242km SV de Taunggyi, 264km NE de Pathein

Trei cutremure relativ puternice, cu magnitudini moment de pana la 6,0-6,2 grade (magnitudini locale 6,0-6,2 grade), s-au produs in noaptea de vineri 1 spre sambata 2 iulie in Sudul Iranului (provincia Hormozgan). Seismele au afectat cu deosebire zona de coasta a provinciei Hormozgan, in vecinatatea stramtorii Hormuz, fiind resimtite intens in localitatile riverane Golfului Persic.

Cutremur de 6,1, unul dintre cele mai mari de anul acesta. A fost resimţit în şapte ţări, sunt mai mulţi morţi
Primul cutremur a avut loc la ora 21h32min UTC in ziua de 1 iulie (ora locala 2h02min a zilei de 2 iulie). Potrivit datelor publicate de Centrul Seismologic Euro-Mediteranean si de Centrul Seismologic Iranian din cadrul Institutului de Geofizica al Universitatii din Teheran, epicentrul miscarii seismice a fost localizat in zona de coasta a provinciei Hormozgan, la 49 km Nord-Est de localitatea Bandar-e Lengeh, in vecinatatea Golfului Persic, scrie cutremur.net.

Seismul s-a produs la adancimea de 10 km si a avut magnitudinea de 6,1 grade pe scara bazata pe moment seismic (magnitudinea locala 6,1).

CUTREMUR puternic cu magnitudinea 5,5. Unde s-a simţit seismul

Al doilea cutremur s-a produs in aceeasi zona la ora 23h24min UTC (ora locala 3h54min a zilei de 2 iulie). Seismul s-a produs la adancimea de 10 km si a avut magnitudinea de 5,7-6,0 grade pe scara bazata pe moment seismic (magnitudinea locala 5,9-6,1). Epicentrul a fost localizat tot in zona de coasta a provinciei Hormozgan, in vecinatatea Golfului Persic si a Stramtorii Hormuz.

Al treilea cutremur s-a produs in aceeasi zona la ora 23h25min UTC (ora locala 3h55min a zilei de 2 iulie). Seismul s-a produs la adancimea de 10 km si a avut magnitudinea mb de 6,2 grade (magnitudinea moment 6,0, magnitudinea locala 6,2).

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Cum s-a afișat iubita lui Jude Bellingham. Ipostaza cu care i-a înnebunit pe fani
Capital.ro
Schimbări pentru asociația de proprietari. Reguli noi pentru grădinile de bloc. Se obține acordul a minimum 50% + 1 dintre proprietari
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj