Val de infecţii cu virusul West Nile la Suceava. Ultimul caz este un bărbat internat cu meningită

Încă un caz de infecție cu virusul West Nile a fost confirmat la Suceava. Un bărbat ân vâsrtă de 69 de ani a fost internat cu meningită.
Alina Costache
22 aug. 2024, 16:07
Val de infecţii cu virusul West Nile la Suceava. Ultimul caz este un bărbat internat cu meningită
Val de infectări cu virusul West Nile în Suceava! Un bărbat a murit și alte două persoane se luptă cu boala

Un bărbat în vârstă de 69 de ani din comuna Ilișești, județul Suceava, a fost diagnosticat joi cu virusul West Nile. Este al patrulea caz de infecție confirmat în luna august în România.

Bărbatul s-a prezentat la spital cu suspiciunea de meningită, iar prezența virusului a fost confirmată de rezultatele de laborator. Este cel de-al patrulea caz confirmat luna aceasta.

Celelalte trei cazuri au fost depistate la trei persoane din municipiul Suceava, Fântânele și Bosanci. Pacienţii din judeţul Suceava în cazul cărora a fost confirmată infecţia cu virusul West Nile au vârste de 81, 83 respectiv 88 de ani. Aceştia au ajuns la spital prezentând simptome precum febră, cefalee, sindrom confuzional. Din păcate, ultimul dintre aceștia a murit.
„Au fost diagnosticaţi cu meningită, caz în care pentru identificarea agentului patogen se face puncţie cu recoltare de lichid cefalorahidian (LCR ). In urma analizei LCR-ului s-a identificat virusul West Nile la toţi trei pacienţii”, au declarat reprezentanţi ai Spitalului Judeţean de Urgenţă Suceava.

Infecția cu virusul West Nile nu se transmite de la om la om, ci numai prin înțepătura de țânțar.

Reprezentanții Spitalului Județean au explicat că infecția se produce în urma înțepăturii de țântar infectat cu acest virus, țânțarii de la noi preluând virusul, aparent, de la păsările migratoare.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Juri Cisotti, unul dintre preferaţii lui Gigi Becali la FCSB! Ce spune despre laudele şi criticile patronului
Capital.ro
Secretul din naștere al lui Ion Iliescu. L-a ajutat să se impună lângă Ceaușescu și să conducă apoi România: Așa sunt câștigătorii!
Playtech.ro
Cât este indemnizația de însoțitor 2025: suma pe care o primesc cei care îngrijesc persoanele cu handicap
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Japonia a fost zguduită din nou! Cutremurul a înregistrat 6,7 grade. Autoritățile sunt în alertă
iamsport.ro
Patronul din fotbalul românesc a izbucnit: ”Ultimul om care putea fi ministru! Un simbol al corupției, un combinator care a făcut nenorociri, nu are nicio legătură cu ideea de justiție”
MediaFlux
Trump scoate Europa din joc. Se pregătește o înțelegere năucitoare cu Rusia
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu