Valeriu Gheorghiţă anunţă când va începe vaccinarea copiilor sub 12 ani: „Aşteptăm autorizarea vaccinului şi pentru grupa 5-11 ani. Există şi copii cu probleme medicale care sunt vulnerabili”

Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, a declarat marţi că vaccinarea ar urma să fie extinsă şi la categoria de vârstă 5-11 ani, dar doar în anumite cazuri unde alte afecţiuni îi plasează pe copii în categoria vulnerabilă.
Filip Stan
17 aug. 2021, 15:33
Valeriu Gheorghiţă anunţă când va începe vaccinarea copiilor sub 12 ani:

Valeriu Gheorghiţă a precizat că s-a observat o creştere a numărului de cazuri în rândul adolescenţilor şi tinerilor şi că există chiar copii cu varsta sub 12 ani, care au anumite afecţiuni ce îi plasează în categoria celor care prezintă risc ridicat de a dezvolta forme severe ale Covid 19.

„Din datele furnizate, în acest moment în România sunt 22 persoane sub 18 ani infectate si 2 persoane din aceeaşi categorie de vârstă internate. Vedem ca a crescut numarul minorilor infectati, unii chiar cu forme severe. Din acest punct de vedere, evident ca exista si persoane sub 12 ani cu afectiuni cronice, deci pentru acesti copii vulnerabili asteptam autorizarea si pentru grupa 5-11 ani.”, a declarat Gheorghiţă.

Valeriu Gheorghiţă: „Vom propune organizarea de centre de vaccinare în şcoli”

Coordonatorul campaniei de vaccinare a declarat că îşi doreşte ca şcolile să înceapă în format fizic, astfel încât recomandă tuturor elevilor să se vaccineze cât mai repede, pentru a apuca să dezvolte imunitate înainte de începerea cursurilor.

„Nu trebuie sa asteptam inceperea scolii pentru a ne vaccina. Este ideal sa ne vaccinam acum pentru a avea protectie cand se intra in colectivitate. Cu siguranta va creste numarul de cazuri, important e sa nu cresca numarul de cazuri grave in categoriile vulnerabile. Vom face si o propunere de organizare de centre de vaccinare in scolile unde se pot organiza.

In urban avem de doua ori mai multe persoane vaccinate. La minori avem la categoria 12-15 ani aproape 31.000 de persoane cu cel putin o doza, intre 16-19 ani 147.000, ceea ce inseamna 18%, iar la categoria 20-29 de ani avem 28% acoperire vaccinala.”, a adăugat Valeriu Gheorghiţă.

Citeşte şi: Bilanţ coronavirus 17 august. Aproape 550 de noi infectări COVID. Cel mai mare număr de cazuri din ultimele trei luni

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Gigi Becali a pus ochii pe vedeta Universității Craiova! Dialog spumos în direct cu Sorin Cârțu: „L-aș lua” / „Acum vrea și ăsta la FCSB”
Capital.ro
Reguli pentru românii care au casă la curte în Europa. Restricții și interdicții pentru cei care s-au mutat în străinătate
Playtech.ro
Indemnizaţie handicap 2026. Sumele primite de românii cu probleme medicale cresc anul acesta
Adevarul
Troc între marile puteri pentru Venezuela, Ucraina și Taiwan? Expert: „SUA nu au de ce să ofere gratis ceva”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Denisa, iubita bărbatului care și-a pierdut viața la Buzău, mesaj sfâșietor pe internet. Tânăra face apel la oameni: ,,Am nevoie să vă treziți conștiința”
iamsport.ro
Ordinul lui Nicolae Ceaușescu i-a ruinat viitorul românului care a fost ”cel mai bun din lume”: ”L-am iubit enorm! I-au luat pașaportul și l-au dat jos din avion”
MediaFlux
SUA amenință din nou Europa! Trump are intenții serioase
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend