Valeriu Tabără, fost ministru al Agriculturii, a murit. Avea 76 de ani şi suferea de probleme cardiace

Valeriu Tabără, președintele Academiei de Științe Agricole și Silvice Gheorghe Ionescu-Sisești și fost ministru al Agriculturii, a murit la vârsta de 76 de ani. Profesorul universitar era internat la spitalul din Timișoara pentru probleme cardiace.
Irina Dumitrescu
29 apr. 2025, 12:46
Valeriu Tabără, fost ministru al Agriculturii, a murit. Avea 76 de ani şi suferea de probleme cardiace

Valeriu Tabără a murit în dimineaţa zilei de 29 aprilie. Aceasta mai fusese internat și în luna septembrie 2024 când a acuzat o stare de rău și a fost preluat de ambulanță fiind transportat la Spitalul Elias.

La scurt timp, însă, fostul ministru al Agriculturii a depășit problemele de sănătate și a revenit rapid la activitățile legate de agricultură.

Citeste si Doliu în lumea juridică. Un cunoscut avocat din dosarul lui Traian Băsescu a murit subit

Valeriu Tabără s-a născut la 1 iulie 1949 în Sălciua, județul Alba. A fost ministrul Agriculturii și Alimentației în Guvernul Văcăroiu, între 1994 și 1996 și parlamentar din 1992, fiind deputat de Timiș în legislaturile 1992-1996, 1996-2000,2004-2008 și 2008-2012.

A fost președintele Comisiei pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice, dar și președintele Comisiei parlamentare de anchetă privind situația sistemelor de irigații, precum și a altor sectoare de îmbunătățiri funciare.

Valeriu Tabără a murit. În 2012, suferise o operaţie pe cord deschis

La data de 3 septembrie 2010 a fost numit din nou ministru al Agriculturii în Guvernul Boc.

După o operație complicată pe cord deschis, în septembrie 2012, la data de 7 decembrie 2012 a suferit un accident de mașină în care și-a fracturat ambele picioare. Din spital a anunțat că se retrage din politică, scrie agrointel.ro

Valeriu Tabără a fost timp de mai mulți ani și președinte al Academiei de Științe Agricole și Silvice (ASAS) ”Gheorghe Ionescu-Șișești”, funcție în care a fost reales în 2021.

Citeste si Gelozie dusă la extrem! O femeie a livrat ouă de ciocolată otrăvite familiei fostului iubit. Un copil de 7 ani a murit

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Răzvan Sava a luat decizia finală: vine la U Craiova? Anunțul făcut de tatăl său
Capital.ro
Salarii de până la 3.600 de euro pentru românii care vor să lucreze în străinătate. Domeniile în care se fac angajări
Playtech.ro
Românii care pot circula fără centură în 2026. Lista completă a bolilor acceptate prin lege, aşa nu primesc amendă
Adevarul
O bacterie „devoratoare de carne” se înmulțește rapid în Marea Neagră. Și turiștii de pe plajele din România se pot infecta
wowbiz.ro
„Folosea medicamente antidepresive puternice” Mărturia explozivă a mamei lui Ece Irtem. Prin ce trecea celebra actriță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine e Vozinha, portarul echipei Capul Verde care a devenit viral după meciul cu Spania. Mama lui nu a putut fi alături de el, deoarece nu a avut bani de viză
iamsport.ro
Boateng ar putea fi înlocuit la Dinamo de ”achiziția excelentă” realizată de club: ”Singurul care poate face asta! Vine dintr-o altă lume”
MediaFlux
Scad facturile la gaze naturale. Noile tarife aprobate de la 1 iulie 2026
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece