Vânzări record de Black Friday. Magazinele organizează campanii de reduceri, cu preţuri cu până la 60-70% mai mici

Black Friday 2017. Vânzările de Black Friday din acest an din România ar putea depăşi pragul de 170 milioane de euro, a anunţat miercuri organizaţia specializată pe comerţul online GpeC.
Filip Stan
08 nov. 2017, 09:23
Vânzări record de Black Friday. Magazinele organizează campanii de reduceri, cu preţuri cu până la 60-70% mai mici

Black Friday 2017. Piaţa locală a devenit mai educată în ultimii ani, în contextul în care clienţii au învăţat că pot face achiziţii în luna noiembrie cu preţuri reduse, consideră un fondator al GpeC, Andrei Radu.

„Black Friday este o sărbătoare importantă şi deja putem să spunem că piaţa locală este una mai educată. Clienţii au învăţat că spre finalul lunii noiembrie, înainte de perioada sărbătorilor de iarnă, magazinele organizează campanii de reduceri, cu preţuri cu până la 60-70% mai mici. Anul acesta ne aşteptăm ca vânzările din segmentul comerţului online să ajungă la valoarea de 170 milioane de euro”, a declarat Andrei Radu, în cadrul comunicatului, potrivit news.ro.

Black Friday 2017. În România, Black Friday este apreciat mai ales în rândul cumpărătorilor obişnuiţi cu achiziţiile din mediul online, produsele preferate fiind electronice şi electrocasnice, haine şi accesorii, parfumuri şi cosmetice sau lucruri pentru casă şi grădină. Magazinele online importante de la noi se pregătesc de Black Friday cu cel puţin 3-4 luni înainte de acest moment, consideră Radu.

„Cu toate acestea, am observat că, mai ales în cazul magazinelor mai mici, există o oarecare lejeritate în abordarea strategiei de Black Friday. Această sărbătoare nu înseamnă doar realizarea unei pagini de campanie, cu produse interesante şi cu preţuri mai mici. Black Friday înseamnă o promisiune acordată clientului, o responsabilizare a magazinelor online de la noi pentru întreg procesul, din momentul în care marfa a ajuns în depozitul magazinului până la păstrarea promisiunii de livrare în termen a comenzilor”, a spus Andrei Radu.

Black Friday 2017. Magazinele online trebuie să fie atente ca site-ul sa fie optimizat şi să facă faţă unui volum de vizite mai mare, să aibă stocuri importante pentru produsele promovate, iar echipa de relaţii cu clienţii să ştie să răspundă întrebărilor venite din partea utilizatorilor, potrivit GPeC.

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Ce bine arată Mara Banică în costum de baie, în Maldive! Imagini senzaționale cu prezentatoarea de la Antena Stars | VIDEO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Povestea emoționantă care a făcut înconjurul lumii. Legătura specială dintre un băiețel și capra sa a topit inimile tuturor
Capital.ro
Clipe de groază pentru Elena Udrea și partenerul său, Adrian Alexandrov. Fiica lor a fost și ea prezentă. Ce li s-a întâmplat celor trei
Playtech.ro
Cum arată un mic dejun la „all-inclusive” în Bulgaria? Un român a filmat tot ce a mâncat în vacanţă, în prima parte a zilei
Adevarul
„Pâinea îngrașă, dar alte alimente sunt mult mai nocive” - Cercetător UBB, despre obiceiul alimentar care-i îmbolnăvește pe români
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte pe care interpreta de muzică din Timișoara a mai apucat să le scrie înaintă să moară! Ți se rupe sufletul. Câtă durere
Evz.ro
Oamenii care muncesc, spoliați. Contribuția la sănătate, mai mare cu 50%
Prosport.ro
Apariția care le-a tăiat respirația. Cea mai frumoasă prezentatoare TV din Albania a atras toate privirile
kanald.ro
Concluziile summit-ului dintre Donald Trump și Vladimir Putin. Ce se va întâmpla cu războiul din Ucraina
Cancan.ro
Înmormântarea Prințesei Kate, plănuită în mare secret! Care a fost planul Palatului Buckingham
iamsport.ro
Gică Hagi a început să înjure un puști de 12 ani, care îl luase la mișto: ”Vezi-ți de treabă, a trecut perioada ta!”
MediaFlux
Românii, în pericol în fața războiului. Nu avem unde să ne adăpostim în caz de dezastru
stirilekanald.ro
Prima reacție de la București după întâlnirea lui Trump cu Putin în Alaska. Ministrul Oana Țoiu, despre summitul istoric: "Un prim pas spre deblocarea negocierilor"
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice