Varianta britanică a COVID-19, tot mai răspândită în România. Date îngrijorătoare de la INSP

Institutul Naţional de Sănătate Publică informează joi că, până la data de 4 aprilie, au fost raportate la INSP - CNSCBT un număr de 1.178 de secvenţieri ale SARS-CoV-2 şi au fost confirmate 676 de cazuri cu variante ale virusului care determină îngrijorare. Conform INSP, în România au fost înregistrate 27 de decese confirmate cu varianta britanică a SARS-CoV-2.
Alina Andrei
08 apr. 2021, 17:35
Varianta britanică a COVID-19, tot mai răspândită în România. Date îngrijorătoare de la INSP

Varianta britanică a COVID-19, tot mai răspândită în România. Conform INSP, au fost confirmate 676 de cazuri cu variante ale SARS-CoV-2 care determină îngrijorare, din care 670 cu varianta britanică (B.1.1.7), patru cazuri cu varianta sud-africană (B.1.351) şi două cu varianta braziliană (P.1).

Citeşte şi: România continuă vaccinarea cu AstraZeneca. Valeriu Gheorghiță: „Cei cu tromboze nu mai fac a doua doză!”

În prezent, cinci laboratoare din România fac secvenţieri ale SARS-CoV-2: Institutul „Cantacuzino”, Institutul „Matei Balş”, MedLife, Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava şi Institutul de Virusologie „Ştefan S. Nicolau”.

Astfel, au fost confirmate 676 de cazuri cu variante ale SARS-CoV-2 care determină îngrijorare, din care 670 cu varianta britanică (B.1.1.7), patru cazuri cu varianta sud-africană (B.1.351) şi două cu varianta braziliană (P.1).

„Cazul nou confirmat cu varianta sud-africană B.1.351 este o femeie în vârstă de 69 de ani, având judeţ de infectare Vâlcea. Nu a fost identificată nicio legătură epidemiologică. Unul din cazurile având judeţ de infectare Suceava a fost confirmat cu linia genetică B.1.1.7 la care a fost depistată mutaţia E484K. Mutaţia E484K nu reprezintă ea însăşi o nouă variantă, ci este o mutaţie care a fost identificată iniţial la varianta sud-africană (B.1.351), apoi braziliană B.1.1.28 (diferită de VOC B.1.351) şi, mai recent, la cea britanică (B.1.1.7). Mutaţia se află în proteina spike şi pare să aibă un impact asupra răspunsului imun al organismului şi, posibil, asupra eficacităţii vaccinale, în sensul scăderii acesteia”, precizează INSP, citat de Agerpres.

Citeşte şi: Guvernul prelungeşte STAREA DE ALERTĂ în România. Restricţii relaxate înainte de Florii şi de Paşte

Până la data de 4 aprilie 2021, rata de confirmare cu variante care determină îngrijorare a fost de 57,4%.

Au fost înregistrate 27 de decese confirmate cu variante ale SARS-CoV-2 care determină îngrijorare, toate cu varianta britanică (B.1.1.7), arată INSP.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Imagini de la priveghiul Victoriei, tânăra de 22 de ani găsită moartă în Mușătești. Mama ei este devastată de durere
Fanatik.ro
Antrenorul din SuperLiga, mărturie cutremurătoare despre fostul portar al Barcelonei care și-a luat viața la 32 de ani: „I-a murit fata în timpul operației”
Capital.ro
Autostrada care va lega Brașovul de Bacău face un nou pas. Detaliul anunțat de CNIR
Playtech.ro
Comuna din România care pregătește peste 100 de terenuri gratuite pentru cei care vor să se mute aici. Familiile care ar avea prioritate
Adevarul
Rețeaua de la Viena. Legăturile însărcinatei de afaceri a României cu cercurile din jurul lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Destin frânt la doar 22 de ani! Cazimir Ionescu, prima reacție după ce fiica sa a fost găsită moartă: „Era în depresie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie și-a pierdut viața în Onești, în urma unui impact violent între trei mașini. Mai multe persoane au rămas încarcerate
iamsport.ro
Legenda tenisului francez i-a amenințat pe Țiriac și Năstase: ”S-a supărat”
MediaFlux
Începe recrutarea! Armata Română cheamă românii la unitățile militare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat