Vasile Blaga: Dâncu avea o funcţie importantă în Guvernul Năstase. Sperăm că se îndreaptă

Copreședintele PNL Vasile Blaga a reamintit luni că Vasile Dâncu, propus viceprim-ministru și ministru al Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, a deținut o funcție importantă în Guvernul condus de Adrian Năstase, liberalul exprimându-și speranța că acesta se va "îndrepta".
Ionela Marcu
16 nov. 2015, 13:29
Vasile Blaga: Dâncu avea o funcţie importantă în Guvernul Năstase. Sperăm că se îndreaptă

În perioada 2001 — 2004, domnul Dâncu avea o funcție importantă în Guvernul Năstase, se ocupa de capitolul informarea cetățenilor și așa mai departe. Și ne-a comunicat (Theodor Stolojan, copreședinte al Alianței D.A. — n.r.) un moment în care cei doi copreședinți ai alianței de atunci au fost invitați la TVR și Stelian Tănase care îi invitase a zburat după câteva zile.

S-au întâmplat lucrurile acestea, colegii noștri o să spună lucrurile acestea. Noi sperăm, ca toată lumea, îi dăm credit, se îndreaptă. Sperăm că toate declarațiile sunt valabile. De aceea îl și sprijinim pe domnul Cioloș”, a afirmat Vasile Blaga, după ședința Biroului Politic Național al PNL, întrebat cum comentează declarațiile europarlamentarului Theodor Stolojan care a criticat în cadrul ședinței nominalizarea lui Dâncu.