Vaticanul interzice pâinea fără gluten la Împărtăşanie. Regula trebuie urmată de 1,2 miliarde de catolici

Vaticanul interzice pâinea fără gluten, folosită la împărtăşanie. "Este un abuz grav să introduci alte substanţe precum fructe, zahăr sau miere atunci când produci pâinea pentru împărtăşanie", spune cardinalul Robert Sarah. Regula trebuie urmată de 1,2 miliarde de catolici din toată lumea.
Filip Stan
10 iul. 2017, 12:42
Vaticanul interzice pâinea fără gluten la Împărtăşanie. Regula trebuie urmată de 1,2 miliarde de catolici

La cererea Papei Francisc, anunţul a fost făcut printr-o scrisoare către episcopi, redactată de cardinalul Robert Sarah, scrie The Independent.

„Este datoria episcopului ca distribuitor principal al tainelor lui Dumnezeu să vegheze asupra calităţii vinului şi a pâinii folosite la împărtăşanie”, a notat cardinalul.

El spune că pâinea trebuie preparată din grâu pur. Este însă acceptată cea cu un conţinut scăzut de gluten, dar bogată suficient în proteine, pentru a nu fi nevoie de aditivi, potrivit Mediafax.

Citeşte şi Uite ce boală declanşează consumul constant de pâine!

Regula era necesară, spune Sarah, pentru că astăzi pâinea este cumpărată de la supermarketuri şi chiar de pe internet, în loc să fie făcută de oamenii din diverse comunităţi religioase.

De asemenea, vinul nu trebuie amestecat cu alte substanţe, ci să fie natural, din struguri puri. Este interzisă folosirea vinului de provenienţă îndoielnică, se mai subliniază în scrisoare.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Marius Baciu, out de la FCSB?! Ratarea calificării în fața letonilor de la Auda a pus capac. Exclusiv
Capital.ro
Poți primi bani la bătrânețe chiar dacă nu ai lucrat niciodată. Câți bani pot lua românii din această țară
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Modificare la pensie de la 1 August 2026. Crește stagiul complet de cotizare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România