Vecinii Ungariei au o părere pozitivă despre această această ţară. România şi Bulgaria sunt de altă părere

Cetăţenii din ţările vecine Ungariei au în general o părere pozitivă despre această ţară. Cele mai puţine păreri pozitive despre Ungaria se înregistrează în România - 57%, iar cele mai multe în Bulgaria - 85%, relevă un studiu al Institutului Nezopont, citat miercuri de MTI.
Iulian Tudor
28 feb. 2018, 16:17
Vecinii Ungariei au o părere pozitivă despre această această ţară. România şi Bulgaria sunt de altă părere

Conform sondajului realizat pentru ONG-ul central-european Charta XXI, în medie 63% dintre respondenţii din Polonia, Republica Cehă, Slovacia, Slovenia, Croaţia, Serbia, România şi Bulgaria au o opinie favorabilă faţă de Ungaria.

Tot în România, unde s-au consemnat cele mai puţine opinii pozitive despre Ungaria, au fost înregistrate şi cele mai multe păreri negative despre Ungaria (39%).

La rândul lor, 35% dintre unguri percep România într-o lumină pozitivă, în timp ce 37% au o părere negativă despre ţara noastră. Ungurii au în general păreri pozitive despre Austria (în proporţie de 73%), Croaţia (68%), Slovacia (58%) şi Slovenia (57%). În ce priveşte Ucraina, doar 23% dintre ungurii intervievaţi au exprimat opinii pozitive, iar 43% negative.

Participanţii la sondajul din Ungaria au apreciat de asemenea ca pozitive relaţiile bilaterale cu ţările vecine, cu excepţia Ucrainei. Astfel, dacă 68% dintre cei intervievaţi s-au declarat mulţumiţi de relaţiile cu Croaţia şi 67% de cele cu Austria, 38% dintre participanţi au exprimat o părere negativă despre relaţiile cu Ucraina.

Părerile pozitive ale ungurilor despre Ucraina au scăzut cu 8% în decursul ultimului an, având în vedere mai ales noua lege ucraineană a educaţiei şi atacurile împotriva etnicilor maghiari din Ucraina.

Sondajul a fost realizat telefonic pe un eşantion de 1.000 de persoane din Ungaria, între 8 şi 11 ianuarie, şi alte 1.000 în fiecare din celelalte ţări, între 18 ianuarie şi 13 februarie.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Mirel Rădoi, OUT de la Gaziantep?! Ce schimbare pun la cale turcii: „Caută un alt antrenor”
Capital.ro
Taxă suplimentară pentru proprietarii de mașini și locuințe. ANAF a stabilit termenul-limită pentru plată. Cine intră pe lista contribuabililor vizați
Playtech.ro
Partea toxică a socului pe care mulți o pun din greșeală în socată. Ce trebuie îndepărtat înainte de preparare
Adevarul
Lubenița din Grecia pune în pericol profitul fermierilor români. „Primii pepeni de Dăbuleni vor fi după 20 iunie”
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Fostul mare campion al României a tunat după evenimentul dedicat Nadiei Comăneci: ”Un show grotesc, de prost gust. De ce trebuie ca toate gimnastele să stea permanent în umbra unui singur nume?”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți