Postul negru reprezintă o practică medicală și spirituală străveche ce presupune abstinența totală de la orice fel de alimente și băuturi calorice, fiind permis doar consumul de apă simplă. În ultimele decenii, această metodă a atras atenția cercetătorilor din întreaga lume datorită efectelor profunde pe care le are asupra organismului uman.
Solistul trupei AXXA a demonstrat o voință de fier în cadrul unui experiment extrem. Mihai Onilă a renunțat complet la hrană timp de aproape șase săptămâni, perioadă în care greutatea sa a scăzut spectaculos de la 86,4 kg la doar 68,3 kg.
„Acum, am să explic cum a fost posibil să nu mănânc mâncare fizică 40 de zile, și probabil încă minim 3-5 zile, în care trupul nu îmi va permite să mă întorc la mâncare fizică, decât lichide din legume sau fructe! Am spus deja că sunt Terapeut!
Ce înseamnă asta? Înseamnă că eu am învățat tehnici de redresare și de reabilitare energetică a omului, astfel încât să pot să mă redresez și să mă recalibrez singur, ori de câte ori a fost nevoie și, vă spun din proprie experiență, că a fost nevoie de multe ori!”, a spus Mihai Onilă.
Irina Loghin își menține o formă fizică de invidiat, însă metodele ei sunt adesea extreme. Solista a mărturisit că a încercat să țină post negru timp de aproape șase săptămâni pentru a-și curăța corpul de toxine: „N-am mâncat mai nimic, timp de 11 zile, am băut apă. Un profesor rus m-a sfătuit, ca să curăţ organismul. Aş fi ţinut 40 de zile, însă începusem să tremur toată, şi am trecut pe supe strecurate. Atunci m-am vindecat şi de ulcer”.
Citește și: Elena Udrea a luat calea rugăciunii: ține post și citește Biblica: ”Vinerea țin post negru”
Nici Damian Drăghici nu s-a lăsat mai prejos și a intrat în clubul vedetelor care au experimentat postul negru. Ajuns la 56 de ani, celebrul muzician și-a împins corpul la maximum pentru a vedea până unde poate merge.
„A șasea zi de post negru… doar cu apă! M-am trezit dimineața, la 07.30, pentru că am avut o grămadă de lucruri de făcut. Undeva, pe la ora 13.00, am avut o cădere de energie, dar cumva am stat, m-am odihnit puțin și mi-am revenit.
Deci, în continuare, beau apă, am luat și puțină sare celtică cu apă pentru sărurile de care are nevoie corpul. În rest, sunt foarte bine. M-am și tras puțin, după cum vedeți. Dar nu am făcut-o numai pentru dietă sau pentru slăbit. Am făcut-o și pentru partea emoțională. Și pentru cea spirituală”, a mărturisit Damian Drăghici.
Mihai Trăistariu recunoaște că testul nemâncării a fost extrem de greu și s-a oprit după doar 3 zile: „În fiecare lună, țin câte 3 zile de post negru. Iau apă, sare iodată și magneziu, ca să nu am amețeli, că mă moleșesc un pic. Dar astfel mi-am vindecat o gingivită, o eczemă de pe față, aveam de 10 ani o tuse, s-a vindecat singură, scad și inflamațiile.
Nu am pățit nimic, nici cu vocea, nu s-a schimbat, deși unii spuneau că nu mai poți cânta bine după acest post negru. Am vrut să depășesc cele trei zile, dar eram cam leșinat, am slăbit vreo 3 kilograme.
Nu știu cum a rezistat Mihai Onilă vreme de 40 de zile, oamenii mor în vreo 20 de zile fără mâncare. Eu lunea nu mănânc nimic, iar o dată pe lună țin cele 3 zile de post negru. Parcă mă și întinerește!”,spunea Mihai Trăistariu pentru Click.ro.