Velier sub pavilion olandez, căutat de nave ale Gărzii de Coastă, dupa ce a dispărut în Marea Neagră UPDATE

Un velier aflat sub pavilion olandez a fost căutat din timpul nopţii de vineri spre sâmbătă de nave ale Gărzii de Coastă şi Agenţiei Române de Salvare a Vieţii Omeneşti pe Mare, după ce ar fi dispărut pe Marea Neagră, având la bord un cetăţean austriac.
Filip Stan
28 sept. 2019, 08:05
Velier sub pavilion olandez, căutat de nave ale Gărzii de Coastă, dupa ce a dispărut în Marea Neagră UPDATE

UPDATE: Austriacul dispărut cu un velier, în largul mării Negre a fost găsit. Bărbatul este în viață, iar autoritățile au aflat de ce nu s-a putut lua legătura cu el.

Garda de Coastă a găsit ambarcațiunea la 40 de mile marine de Constanța. Bărbatul de 70 de ani era teafăr și le-a declarat autorităților că s-ar fi dus în larg ca sa nu fie tras de curenți spre țărm. El se afla la o distanță mult prea mare pentru a mai putea comunica. Marinar cu experiență, el venea de la Sulina și mergea către Balcik. 

ŞTIREA INIŢIALĂ:

Reprezentanţi ai Gărzii de Coastă au menţionat, sâmbătă dimineaţa, că velierul nu a fost încă găsit, continuând căutările, informează Agerpres.

Autorităţile au fost alertate vineri seară despre posibila dispariţie a velierului.

„În urma solicitării Centrului Maritim de Coordonare a Căutării, o navă a Gărzii de Coastă împreună cu o ambarcaţiune aparţinând Agenţiei Române de Salvare a Vieţii Omeneşti pe Mare efectuează misiuni de căutare în vederea identificării unui velier, pavilion Olanda”, a informat Garda de Coastă, confirmând că la bordul velierului se află un cetăţean austriac.

Conform sursei citate, căutările au fost efectuate în larg, la zeci de mile marine, la est de municipiul Constanţa.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Florin Prunea, mărturie șocantă din perioada în care juca la Craiova: ”Număr de șmecher. Furia șoselelor”
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Conflictul care apare între proprietari și asociație. Gelu Pușcaș: Adevărul pare undeva la mijloc
Playtech.ro
Când intră pensiile în luna iunie 2026. Posibile întârzieri din cauza minivacanței
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Modificare privind vechimea în muncă la pensie. Va intra în vigoare la 1 septembrie 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi