Veniturile gospodăriilor din România au crescut cu aproape 25%, într-un an. Cheltuielile s-au majorat însă cu peste 27%

Veniturile totale ale gospodăriilor din România au crescut în al doilea trimestru cu 24,7% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, până la 4.151 lei (888 euro) pe lună, dar cheltuielile s-au majorat cu 27,2%, la 3.558 lei (762 euro), arată datele publicate vineri de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Iulian Tudor
05 oct. 2018, 07:32
Veniturile gospodăriilor din România au crescut cu aproape 25%, într-un an. Cheltuielile s-au majorat însă cu peste 27%

În al doilea trimestru al anului trecut, veniturile medii ale unei gospodării au fost de 3.329 lei (731 euro), iar cheltuielile – de 2797 lei (614 euro) pe lună.

În al doilea trimestru al acestui an, veniturile totale medii lunare au reprezentat, în termeni nominali, 4.151 lei pe gospodărie şi 1.589 lei pe persoană.

Totodată, cheltuielile totale ale populaţiei, au fost, în trimestrul al doilea, în medie, de 3.558 lei lunar pe gospodărie (1.362 lei pe persoană) şi au reprezentat 85,7% din nivelul veniturilor totale.

Salariile şi celelalte venituri asociate lor au format cea mai importantă sursă de venituri (67,5% din veniturile totale ale gospodăriilor).

La formarea veniturilor totale ale gospodăriilor, au contribuit, de asemenea, veniturile din prestaţii sociale (18,4%), veniturile din agricultură (2,2%), veniturile din activităţi neagricole independente (2,2%), cele din proprietate şi vânzărea de active din patrimoniul gospodăriei (1,1%) precum şi veniturile în natură (7,4%), în principal, contravaloarea consumului de produse agroalimentare din resurse proprii (6,2%).

Din total cheltuieli, cheltuielile de consum au reprezentat 61,4%, impozitele şi contribuţiile 32,3%, alte cheltuieli 3,2%, cheltuieli pentru producţie 2,5%, iar cheltuieli pentru investiţii 0,6%.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Toate calculele la titlu în SuperLiga după U Cluj – U Craiova 4-0. De ce oltenii pot lua titlul chiar dacǎ U Cluj ar avea 9 victorii din 10 meciuri în play-off
Capital.ro
Bancomatele dispar accelerat din Europa. Accesul la numerar, limitat. Ce se întâmplă cu cash-ul
Playtech.ro
Ai primit amendă în Bulgaria: Unde trebuie să o plătești și ce riști dacă o ignori
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Constantin Budescu și Gabi Enache, revenire-șoc în fotbal! Echipa cu care sunt aproape de a semna
MediaFlux
Un nou ajutor financiar pentru românii care ies la pensie! Economisire prin investiții la bursă! Retragere completă a banilor la pensionare
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj