Vor creşte sau vor scădea veniturile în 2012? – Ce cred analiştii CFA

Veniturile personale în România ar putea rămâne la aproximativ acelaşi nivel pe parcursul acestui an, la fel ca și situația ocupării forței de muncă, potrivit raportului lunar al analiștilor de la CFA România.
Adrian N. Ionescu
08 feb. 2012, 11:18
Vor creşte sau vor scădea veniturile în 2012? - Ce cred analiştii CFA

50% dintre analiștii CFA din România văd neschimbate condițiile de afaceri din România și 57 % dintre ei cred că veniturile personale ale românilor se vor menține la nivelurile actuale. Nici șomajul și nici inflația nu vor crește, conform previziunilor a jumătate dintre analiştii CFA.

 

Toţi membrii asociației CFA sunt profesionişti din domeniul investiţiilor şi marea lor majoritate sunt analiști deja certificați drept Chartered Financial Analyst (CFA), de către CFA Institute din SUA, una dintre cele mai prestigioase autorități profesionale de profil din lume.

 

32 % dintre analiștii de la CFA România cred că șomajul va crește în următoarele 12 luni și 29% se așteaptă la o înrăutățire a mediului de afaceri.

 

Faţă de decembrie, aşteptările analiştilor  privind mediul de afaceri s-au îmbunătăţit consistent, conform evoluţiei indicelui aşteptărilor, indicatorul agregat al previziunilor privind mediul de afaceri, piaţa muncii, evoluţia venitului personal la nivel de economie şi evoluţia averii personale (a portofoliului de active şi investiţii).

 

Indicele aşteptărilor CFA România a crescut în ianuarie până la 43,5 puncte faţă de 38,5 în decembrie şi 31,1 în octombrie, dar sub nivelul din septembrie, de 46,6. Evoluţia aşteptărilor analiştilor CFA a fost în continuă deteriorare anul trecut până în luna noiembrie.

 

100 de puncte înseamnă încredere deplină în economia românească, în vreme ce 0 desemnează lipsa încrederii.

 

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Ce au pățit Giovanni Becali și soția sa însărcinată într-una dintre cele mai tari țări din Europa. Coșmarul a început la graniță
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Cine este Karina Pavăl, moștenitoarea Dedeman aflată în centrul tranzacției Carrefour
Adevarul
Un economist traduce ce ne spune ratingul Fitch: Dacă se face rotativa, ne așteaptă prăpastia
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
HALUCINANT! Fostul mare fotbalist român, ajutat de fiul său să își ascundă infidelitățile de soție: 'Uneori băgam telefonul sub mașină! Primeam tot felul de poze, eram panicat că vede'
MediaFlux
Dezastru financiar pentru trei zodii. Ghinionistele horoscopului după 14 februarie
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat