Verdict final pentru Simona Halep în dosarul de dopaj. Când ar urma să revină din nou pe terenul de tenis

Simona Halep a fost audiată la Londra în finalul lunii iunie în dosarul de dopaj şi așteaptă verdictul judecătorilor de la Sport Resolutions, un tribunalul independent. Dacă nu va fi de acord cu sentinţa, românca poate face apel la Trubunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, acolo unde, de obicei, suspendările din tenis au fost reduse spre jumătatea pedepsei iniţiale.
Filip Stan
17 iul. 2023, 16:47
Verdict final pentru Simona Halep în dosarul de dopaj. Când ar urma să revină din nou pe terenul de tenis
Verdict final pentru Simona Halep în dosarul de dopaj. Când ar urma să revină din nou pe terenul de tenis

Verdict final pentru Simona Halep în dosarul de dopaj. Specialiștii sunt de părere că este imposibil ca românca să scape fără pedeapsă, mai ales că Agenția Internațională pentru Integritate în Tenis (ITIA) este un oponent greu de învins. Cei mai mulți dintre experți susțin că Simona Halep va primi un verdict final în perioada următoare care nu-i va fi favorabil, urmând să fie suependată doi ani. Astfel, după apelul la TAS, Simona Halep ar putea rămâne cu o suspendare de un an, ceea ce ar însemna că va reveni pe terenul de tenis în această toamnă, chiar după US Open.

Citeşte şi: Simona Halep a făcut ravagii la o petrecere! Ce apariţie a avut fostul lider WTA înainte de a afla sentinţa în procesul de dopaj

Românca a executat deja aproape zece luni de pedeapsă şi doreşte să participe la US Open, turneu unde a și jucat ultimul meci oficial înainte de suspebdare, dar șansele să se întâmple acest lucru sunt destul de mici. Din păcate, Simona Halep își va pierde și clasamentul WTA, ceea ce înseamnă că va trebui să joace calificări și să aștepte wildcard-uri pentru a fi prezentă pe tabloul principal al turneelor importante.

Citeşte şi: Iulian de la Ciocăneşti a lansat prima manea pentru Simona Halep. „Te aşteptăm în teren, să câştigi ghem după ghem!” VIDEO

Simona Halep a fost suspendată provizoriu de Agenția Internațională de Integritate a Tenisului (ITIA) pe 7 octombrie 2022, după ce a fost depistată cu o substanță interzisă, roxadustat, la US Open 2022. Ulterior, pe 19 mai 2023, ITIA a anunțat că pe numele lui Halep a fost adăugat un nou cap de acuzare, faptul că în pașaportul ei biologic ar exista „iregularități”.

Simona Halep a jucat ultimul meci oficial pe 29 august 2022, la US Open, unde a fost eliminată în primul tur.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Top 5 locuri de vizitat în Curacao, cea mai mică țară prezentă la CM2026. Obiectivele care nu trebuie ratate de niciun turist
Capital.ro
UDMR, mesaj tranșant pentru Ilie Bolojan: Nu mai poate fi premier
Playtech.ro
Ministerul Educației vrea să schimbe modul în care sunt notați elevii. Profesorii nu sunt de acord: „Copiii nu sunt loturi de marfă”
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Ece Irtem dezvăluie ce pastile a luat actrița înainte de a se pune la somn: „Când am intrat în camera ei...”
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Cartea de identitate electronică nu mai e gratuită. Cât vor plăti românii pentru noile buletine
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece