Veste bună pentru bucureşteni. Firea vrea să acorde un voucher de 500 de lei celor care doresc să-şi achiziţioneze o bicicletă

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a declarat, vineri, că în următoarea şedinţă de Consiliu General va supune dezbaterii un proiect de hotărâre prin care municipalitatea să acorde un voucher de 500 de lei celor care doresc să-şi cumpere o bicicletă, precizând că primăria va declanşa inclusiv o campanie de conştientizare a conducătorilor auto prin care să-i atenţioneze că nu sunt singuri în trafic.
Filip Stan
23 iun. 2017, 14:29
Veste bună pentru bucureşteni. Firea vrea să acorde un voucher de 500 de lei celor care doresc să-şi achiziţioneze o bicicletă

„Pe bicicliştii din Bucureşti îi iubim, îi preţuim. Am pregătit deja proiectul şi îl vom supune dezbaterii în prima şedinţă a Consiliului General: vom acorda un voucher de 500 de lei celor care doresc să achiziţioneze o bicicletă şi vom declanşa o campanie de conştientizare a conducătorilor auto că nu sunt singuri în trafic şi trebuie să aibă grijă că sunt şi biciclişti sau motociclişti, pentru a preveni eventualele accidente”, a declarat Gabriela Firea.

Primarul Capitalei a spus că astfel de campanii de conştientizare s-au derulat în mai multe ţări din Europa, astfel că „trebuie să ne aliniem şi noi”.

Citeşte şi: Firea, la un an de mandat la Primăria Capitalei: Mulţumim „puţinilor miniştri din fostul Guvern” care ne-au susţinut

Firea a precizat că, în paralel cu aceste proiecte, împreună cu cele şase primării de sector, municipalitatea va construi şi piste de biciclişti, arată News.ro.

La rândul său, primarul Sectorului 3, Robert Negoiţă, vorbeşte despre piste de biciclişti realizate, dar nemarcate.

„Sunt peste 10 kilometri de piste de biciclişti. Ele sunt făcute, dar nu sunt marcate ca piste. Mai trebuie doar marcate şi autorizate. Discutăm de porţiuni considerabile de pe 1 Decembrie, Grigorescu, Constantin Brâncuş, Camil Ressu, Lucreţiu Pătrăşcanu”, a declarat Robert Negoiţă, întrebat dacă în Sectorul 3 au fost sau nu amenajate piste pentru biciclişti.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Marius Baciu, MM Stoica și jucătorii, întâlnire la miezul nopţii cu galeria FCSB. Ce s-a întâmplat
Capital.ro
Se trece la poprirea conturilor bancare. Măsura îi vizează atât pe cetățeni, cât și firmele. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Când este următoarea eclipsă care se vede din România. Cât avem de așteptat după fenomenul din 28 august
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să lingi cratița și pe dosul afumat”
wowbiz.ro
Motorina se ieftinește din nou în România! Acciza scade la 25% în perioada 1-15 septembrie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Schimbare istorică. Ion Țiriac: 'E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici'
MediaFlux
Horoscop 30-31 august. Zodiile care dau lovitura la final de lună, dar și nativii urmăriți de ghinion în ultimele zile din august
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat