Veste bună pentru fermieri. Vor primi aproape 600 de milioane de lei pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură

Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR) a elaborat un proiect de Hotărâre prin care vrea să majoreze cu 15,6 milioane lei, până la 595,6 milioane lei, ajutorul de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură.
Filip Stan
13 sept. 2019, 05:44
Veste bună pentru fermieri. Vor primi aproape 600 de milioane de lei pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură

Astfel, prin proiectul de act normativ creşte suma alocată pentru plata ajutorului de stat în anul 2019, de la 580 milioane lei, la 595,6 milioane lei, pentru a se asigura resurse financiare pentru plata ajutorului de stat aferent perioadei aprilie – iunie 2019.

”Această modificare este fundamentată pe următoarele considerente: din suma totală alocată, de 580 milioane lei, în anul 2019 au fost efectuate plăţi în valoare de 492,9 milioane lei, astfel: 274,38 milioane lei – plăţi aferente perioada iulie-septembrie 2018; 89,32 milioane lei – plăţi aferente perioada octombrie – decembrie 2018; 129,2 milioane lei – plăţi aferente perioada ianuarie – martie 2019; suma disponibilă pentru plata ajutorului de stat aferent perioadei aprilie – iunie 2019 este de 87,09 milioane lei, insuficientă achitării contravalorii ajutorului de stat”, arată proiectul de act normativ.

Astfel, suma alocată pentru plata ajutorului de stat în anul 2019 este de 595,6 milioane lei şi se asigură de la bugetul de stat, în limita prevederilor bugetare aprobate Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale pe anul 2019.

Mai mult, Ministerul Agriculturii lărgeşte lista beneficiarilor care vor încasa acest ajutor de stat, incluzând aici şi organismele/organizaţiile de testare a soiurilor, de cercetare respectiv universităţile, institutele şi staţiunile de cercetare-dezvoltare din domeniul agricol.
 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Destinația de vacanță în care a ajuns Gabi Tamaș, după filmările de la Survivor România. Fostul Faimos s-a bucurat de timpul liber
Capital.ro
Banii pe care proprietarii trebuie să îi plătească la bloc. Mulți nu știu unde se duc banii din fondul de rulment și fondul de reparații. În ce scopuri sunt folosiți
Playtech.ro
Cât costă o noapte de cazare în hotelul Simonei Halep din Mamaia. Preţurile pentru 1 mai 2026 nu sunt deloc mici
Adevarul
„James Bond” din viața reală? Povestea bărbatului care ar fi lucrat pentru servicii secrete și l-a întâlnit pe Stalin
wowbiz.ro
EXCLUSIV | „Lucrurile erau deja împărțite!” Ce s-a întâmplat, de fapt, între Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de divorț. Dezvăluirile avocatului Adrian Cuculis
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia de 45 de intrată în comă după un lifting facial s-a stins din viață
iamsport.ro
Mircea Lucescu a vrut să-l transfere la Dinamo, dar Securitatea a blocat mutarea: ”Am aflat după 10 ani!”
MediaFlux
Se recomandă cetățenilor să facă rezerve în casă. Bani cash în caz de colaps digital
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR