Veste bună pentru studenţi şi absolvenţi. Câte locuri sunt disponibile în programul de internship al Guvernului

Studenţii şi absolvenţii de studii superioare sunt invitaţi să aplice, începând de miercuri, pentru cele 200 de locuri disponibile în Guvern, ministere, instituţii şi autorităţi ale administraţiei publice centrale, în cadrul celei de-a şaptea ediţii a Programului Oficial de Internship al Executivului.
Iulian Tudor
10 apr. 2019, 12:32
Veste bună pentru studenţi şi absolvenţi. Câte locuri sunt disponibile în programul de internship al Guvernului

Potrivit unui comunicat de presă transmis AGERPRES, anul acesta, în cadrul programului sunt alocate 200 de locuri la 55 de ministere, autorităţi şi agenţii ale administraţiei publice centrale.

„Programul Oficial de Internship al Guvernului României are ca scop facilitarea cunoaşterii de către interni a specificului activităţii Guvernului României, prin intermediul unor experienţe de lucru, menite a le dezvolta abilităţile practice şi competenţele profesionale. Programul (…) va oferi tinerilor oportunitatea, timp de două luni, pe parcursul celor 8 ore/zi, de a învăţa modul de funcţionare şi organizare a administraţiei publice de la funcţionari publici cu experienţă. De asemenea, cei 200 de interni vor avea oportunitatea de a participa la diverse vizite de informare-documentare la sediile instituţiilor administraţiei publice centrale, mediului asociativ care participă în mod activ la actul de guvernare şi reprezentanţe ale ambasadelor, pentru a învăţa mai mult despre procesele democratice şi politicile publice adoptate în România”, se explică în comunicat.

Conform Guvernului, internii vor beneficia de o indemnizaţie lunară în valoare de 2.080 de lei brut. Anul trecut, fiecare participant a primit o bursă în cuantum de 1.000 lei.

„O altă noutate se referă la faptul că perioada de desfăşurare a programului de internship este considerată vechime în câmpul muncii. La finalul perioadei de internship, internii vor primi un certificat din partea Guvernului României şi, la cerere, o scrisoare de recomandare din partea tutorilor”, se precizează în comunicat.

Calendarul ediţiei din acest an a programului este următorul:

* 10 aprilie – 19 mai: depunerea candidaturilor;

* 20 – 21 mai: evaluarea dosarelor;

* 23 mai: publicarea rezultatelor;

* 23 mai – 3 iunie: evaluarea aplicaţiilor;

* 4 iunie: publicarea rezultatelor;

* 10 iunie – 24 iunie: interviuri Skype;

* 28 iunie: anunţarea rezultatelor finale;

* 15 iulie: deschiderea programului;

* 13 septembrie: închiderea programului.

Înscrierile se fac online, iar condiţiile de participare, precum şi formularul de înscriere sunt disponibile pe site-ul www.internship.gov.ro.

DailyBusiness
Cum alegi un pepene copt fără să îi dai cep. 6 metode prin care te asiguri că o să ai pe masă cel mai dulce şi mai roşu pepene
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Filmul de pe Netflix care rupe topurile în lume și în România. E numărul 1 peste tot, a strâns deja peste 37 de milioane de vizualizări, are o poveste plină de suspans, iar Charlize Theron are un rol fenomenal
Capital.ro
Elena Udrea, devastată. Adio, eliberare din închisoare?! Nu regretă faptele și sfidează justiția
Playtech.ro
Anunţul momentului despre vremea în august! Va fi o lună cum nu am mai avut de ani de zile, spun meteorologii
DailyBusiness
Tupeul nu are limite! Se dă spor de gen la stat. Bărbații sunt plătiți în plus doar pentru că au o femeie în conducere
Adevarul
Moartea suspectă a ministrului Transportului din Rusia, fisura care zguduie sistemul de putere de la Kremlin
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Culisele despărțirii dintre Andreea Marin și Adrian Brâncoveanu. Secretul care a zdruncinat relația
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Cine sunt femeile celebre care au fost în viața lui Lucian Viziru. Cel mai dorit burlac din România a cucerit celebrități precum Catrinel Sandu sau Gabriela Spanic
Cancan.ro
Un nou avertisment ANM de ploi, grindină şi vijelii! Cât va dura urgia din România și ce județe sunt vizate
Playsport.ro
Moștenirea între donație și vânzare-cumpărare. Cum lași proprietăți copiilor ca să nu le piardă, simplu și eficient
Capital.ro
Vârsta de pensionare va crește. Bolojan nu mai are răbdare cu românii: Mai există undeva așa?
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
VIDEO Primul caz de malarie luat din România. Pacientul, internat la Spitalul Victor Babeș
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Răsturnare de situația în lumea politică dacă duminică ar fi alegeri! Cum ar vota românii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Producţia de vodcă, în declin. Rușii se dau pe tequila, rom și whisky