Veste importantă venită de la Banca Transilvania. Instituția financiară a câștigat un proces de 1,65 miliarde de lei cu ANAF

Banca Transilvania transmite o veste importantă clienților săi, în contextul în care instituția bancară a reușit să câștige un proces de 1,65 miliarde de lei cu ANAF, referitor la achiziția Volksbank.
Alina Costache
15 ian. 2025, 09:58
Veste importantă venită de la Banca Transilvania. Instituția financiară a câștigat un proces de 1,65 miliarde de lei cu ANAF

Banca Transilvania a reușit să obțină o victorie importantă în procesul cu ANAF, la Curtea de Apel din Cluj, după ce instanța a anulat un raport de inspecție fiscală prin care ANAF dorea impozitarea veniturilor incredibile pe care Banca Transilvania le-a obținut prin achiziția Volksbank în 2015-2016. Deși în procesele anterioare fiscul a obținut victorii repetate, litigiul a adus o decizie favorabilă pentru bancă.

Banca Transilvania învinge ANAF în instanță

Curtea de Apel Cluj a admis cererea Băncii Transilvania și a anulat raportul de inspecție fiscală și decizia de modificare a bazei de impunere pentru anul 2015, când banca a achiziționat Volksbank România, obținând un profit excepțional de 1,65 miliarde de lei.

Prin proces, ANAF dorea impozitarea a 16% din acest profit, care ar fi ridicat suma totală la 419 milioane de lei, împreună cu dobânzile și penalizările.

Citește și : Un gigant bancar american avertizează: În România vine o corecție fiscală abruptă. Depreciere graduală a leului

Banca Transilvania a susținut că nu trebuie să plătească impozit pe profitul obținut din această achiziție deoarece consideră că tranzacția este o operațiune de fuziune și că nu trebuie să fie tratată fiscal ca o tranzacție impozabilă.

Citește și : Surse: Românii cu venituri de peste 5.000 de euro, impozitați progresiv. Noul val de taxe așteptat în 2025

Fiscul, pe de altă parte, spune că, la momentul fuziunii, Codul fiscal nu prevedea exceptarea veniturilor obținute din fuziunile interne, în timp ce banca susține că directivele europene aplicabile fuziunilor transfrontaliere ar trebui să fie extinse și la fuziunile interne și că Fiscul ar fi aplicat un control formal fără a ține cont de reglementările europene, conform Profit.ro.

Deși BT a câștigat în acest proces, aceasta a plătit deja ANAF 264 de milioane de lei în iulie 2023, pentru a limita efectele negative ale procesului, și a emis o scrisoare de garanție pentru penalitățile de 155 de milioane de lei. Dacă procesul se va încheia favorabil pentru bancă, aceste sume vor fi recuperate.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Cum a ajuns Giovanni Becali să se certe la un stabor cu Regele Cioabă și Leo de la Strehaia
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente din România. Deciziile luate de adunarea generală sunt obligatorii pentru toți
Playtech.ro
Partaj succesoral. Cine sunt persoanele care pot cere împărţeala moştenirii
Adevarul
Odesa sub asediu. Rusia vrea să taie artera economică a Ucrainei
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Vali Moraru, șocat de gestul lui Giovanni Becali: ”Din acel moment, nu l-am mai sunat niciodată!”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile din 2026. Vești proaste pentru 4.7 milioane de pensionari care nu primesc un leu în plus
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend