Veste teribile pentru naţionala de fotbal a României. Anunţul oficial a venit direct de la FIFA

Echipa națională a României a coborât șapte locuri față de luna decembrie și ocupă poziția a 45-a în primul clasament al Federației Internaționale de Fotbal (FIFA) publicat în acest an. În acest interval, tricolorii au înregistrat un eșec acasă cu Bosnia-Herțegovina (0-1) și au surclasat San Marino (5-1) în deplasare, în preliminariile Cupei Mondiale din 2026.
Filip Stan
03 apr. 2025, 15:41
Veste teribile pentru naţionala de fotbal a României. Anunţul oficial a venit direct de la FIFA

Naţionala de fotbal a României ocupă locul 45 în clasamentul FIFA. Adversarele României din preliminariile CM 2026 ocupă următoarele poziţii: Austria – locul 22 (în menţinere), Bosnia – Herţegovina – 70 (urcare de patru locuri ), Cipru – 129 (urcare de un loc) şi San Marino – 210 (în menţinere). Pe primele cinci poziţii se află Argentina, Spania, Franţa, Anglia şi Brazilia.

Citeşte şi: România – Bosnia-Herţegovina 0-1 în preliminariile CM 2026. Tricolorii, praf şi pulbere pe Arena Naţională!

Naţionala nu a mai ocupat o poziție așa de slabă din iulie 2024 (tot locul 45). Următorul clasament va fi publicat pe 10 iulie 2025.

Austria – România se dispută cu „casa închisă”

Meciul cu Austria de pe 7 iunie prezintă un interes uriaş şi pentru fanii adversarei României. Federaţia Austriacă de Fotbal a anunţat că partida contra naţionalei lui Mircea Lucescu este sold-out. Austria va juca împotriva României pe cel mai mare stadion din ţară, Ernst-Happel, la Viena, o arenă de peste 50.000 de locuri care a fost inaugurată în 1931. Astfel, aproximativ 45.000 de austrieci vor încuraja jucătorii lui Ralf Rangnick, în condiţiile în care fanii români au primit 2700 de bilete pentru această partidă. La ultimul meci disputat de Austria pe teren propriu, în barajul din Nations League contra Austriei, disputat tot pe stadionul Ernst-Happel, au asistat 46.000 de spectatori. Meciul de la Viena se va juca pe 7 iunie, de la ora 21:45, şi va fi transmis în direct pe Antena 1.

Citeşte şi: San Marino – România 1-5 în preliminariile CM 2026. Victorie de serviciu pentru tricolori

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Campioana care a fost nevoită să părăsească România ca să facă performanța dorită: ”Când se intonează Imnul României e un sentiment deosebit”
Capital.ro
Lista cu bolile și afecțiunile medicale care te lasă fără permis de conducere în 2026. Ai interzis la volan
Playtech.ro
Trebuie să porți centura în taxi, Bolt sau Uber? Ce arată legea și cine ia amenda
Adevarul
Theodor Stolojan critică dur legea administrației propusă de Guvernul Bolojan: „Nu e reformă, e o măsură pompieristică”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie de 64 de ani s-a stins din viață după ce a fost diagnosticată cu virus gripal de tip A, în Sibiu
iamsport.ro
CUTREMUR în SuperLiga! Becali s-a enervat și a făcut anunțul-șoc: 'E cazul să mă retrag!'
MediaFlux
Donald Trump a luat decizia privind Iran. Ce a vorbit cu Netanyahu
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend