Veşti proaste pentru asistaţii social: Marea Britanie vrea să ÎNGHEŢE AJUTOARELE

Conservatorii britanici doresc să îngheţe ajutoarele sociale timp de doi ani, pentru a contribui la reducerea deficitelor, în cazul în care câştigă alegerile în luna mai, anul viitor, a anunţat luni ministrul de finanţe al Marii Britanii, George Osborne, informează AFP, citată de Agerpres.
Filip Stan
29 sept. 2014, 15:11
Veşti proaste pentru asistaţii social: Marea Britanie vrea să ÎNGHEŢE AJUTOARELE

În urma acestei decizii, de la care sunt excluse persoanele cu handicap şi pensionarii, ar urma să fie economisite 3 miliarde de lire sterline (3,8 miliarde de euro) pe an, a anunţat ministrul în cursul unei conferinţe a partidului la Birmingham, în centrul Angliei.

‘Este alegerea pe care Marea Britanie trebuie să o facă pentru a proteja stabilitatea economică şi pentru a asigura un viitor mai bun’, a explicat oficialul britanic.

În apropierea alegerilor din primăvara viitoare, George Osborne a ţinut să critice programul opoziţiei laburiste pe teme ca economia şi reducerea deficitelor publice.

Citeşte şi Romii „Con Air” din Marea Britanie au luat ajutoare sociale de 800.000 de lire sterline

Congresul anual al partidului premierului David Cameron şi-a început lucrările duminică, într-un climat marcat de plecarea unuia dintre deputaţi în beneficiul partidului antieuropean Ukip şi de demisia unui secretar de stat implicat într-un scandal sexual.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Iubita secretă a lui Vladimir Putin, scandal uriaș înainte de o competiție desfășurată lângă România: ”O urăsc!”
Capital.ro
Doliu în muzica populară din România. A murit o iubită interpretă. A făcut AVC chiar înainte de a urca pe scenă
Playtech.ro
Ce acte trebuie actualizate după schimbarea buletinului în 2026. Greșeala care îi poate costa șoferi peste 1.600 de lei
Adevarul
O sursă inepuizabilă de energie pentru economia lumii. Dispozitivul uriaș care ar putea deschide noi oportunități de producere a curentului electric
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan șterge pe jos cu Giovanni Becali: ”Nu mai are jucători nici cât negru sub unghie, dar vorbește de fiecare! Louis Munteanu era al meu, nimeni nu visa vreodată”
MediaFlux
Explozie dramatică într-un tren de navetiști. Autoritățile au confirmat 29 de decese și 100 de persoane rănite
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi