Veşti proaste pentru românii cu credite în lei. Indicele ROBOR la 3 luni a crescut la 3,19%. Preţul aurului, un nou record

Indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a crescut la 3,19%, iar ROBOR la 6 luni a urcat la 3,26%, potrivit datelor publicate, vineri, de Banca Naţională a României (BNR).
Filip Stan
03 ian. 2020, 11:15
Veşti proaste pentru românii cu credite în lei. Indicele ROBOR la 3 luni a crescut la 3,19%. Preţul aurului, un nou record

Marţi, ROBOR la 3 luni a stagnat la 3,18%. Vineri, a urcat la 3,19%. Vineri, ROBOR la 6 luni a urcat de la 3,24% la 3,26%.

ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) este rata medie a dobânzii la care se împrumută, între ele, instituţiile bancare din România, în lei, iar evoluţia sa este legată, în principal, de nivelul de lichiditate existent în piaţă.

BNR a publicat, la începutul lunii mai, indicele de referinţă trimestrial pentru creditele acordate consumatorilor (IRCC), care va înlocui ROBOR în calculul dobânzilor la majoritatea creditelor în lei. Valoarea acestuia, pentru al treilea trimestru din 2019, a scăzut la 2,36%, de la 2,66% în T2 2019.

Preţul aurului, un nou nivel record

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat, vineri, un curs de referinţă de 4,7789 lei/euro, în scădere cu 0,01% faţă de valoarea atinsă marţi. Preţul aurului a ajuns la un nivel record, iar francul elveţian a atins cea mai mare valoare din ianuarie 2015 până în prezent.

În 21 noiembrie 2019, euro a atins 4.7808 lei, acesta fiind cel mai mare nivel anunţat vreodată de BNR. Marţi, euro a urcat la 4.7793 lei. Vineri, euro a coborât la 4.7789 lei.

Preţul gramului de aur a crescut de la 208.5985 lei la 213.7734 lei. Acesta este cel mai mare nivel anunţat vreodată de BNR, peste vechiul record de 212.9744 lei/gram, anunţat în 3 septembrie 2019.

Cursul francului elveţian a crescut de la 4.4033 lei la 4.4084 lei. Acesta este cel mai mare nivel din 27 ianuarie 2015, când a fost 4.4269 lei.

În 15 ianuarie 2015, francul elveţian a sărit de la 3.7415 lei la 4.3287 lei, după ce Banca Elveţiei a decis să renunţe la plafonarea cursului de schimb.

Dolarul american, cotat indirect în piaţa românească prin raportare la paritatea euro/dolar, a crescut de la 4.2608 lei la 4.2922 lei.

Lira sterlină a urcat de la 5.6088 lei la 5.6130 lei.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Iubita lui Kylian Mbappe, decizie radicală după ce fanii au strâns peste 2.000.000 de semnături pentru plecarea starului de la Real Madrid
Capital.ro
Schimbare pentru românii care își fac carte de identitate. Ce acte ar putea dispărea din procedură. Autoritățile, obligate să verifice singure
Playtech.ro
Luna albastră din mai 2026 luminează cerul: când se vede fenomenul rar și de ce nu va fi, de fapt, albastră
Adevarul
O familie cu doi copii a vândut tot și a plecat în jurul lumii: „Nu au nevoie de școală”
wowbiz.ro
Cu ce se confruntă Valentin Sanfira, după divorț. Artistul a scris un mesaj în mediul online: „Plâng de fiecare dată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
Este ultimul care a vorbit cu Mircea Lucescu și a dezvăluit ce l-a rugat fostul selecționer de pe patul de spital: ”Au fost momente dificile”
MediaFlux
Gest incredibil făcut de Donald Trump față de o fetiță. Momentul jenant din Biroul Oval a fost filmat VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR