Vicecampion mondial la haltere, mort la 39 de ani. Şoc şi îngrijorare în lumea sportului

Fostul halterofil bulgar Damian Damianov, medaliat cu argint la Campionatele Mondiale şi suspendat ulterior pe viaţă pentru dopaj, a decedat duminică, la doar 39 de ani.
Iulian Tudor
30 iul. 2018, 13:24
Vicecampion mondial la haltere, mort la 39 de ani. Şoc şi îngrijorare în lumea sportului

Damian Damianov este al patrulea halterofil bulgar care moare înainte să ajungă la bătrâneţe. Fostul campion european Veliciko Holakov, care de asemenea a fost suspendat pentru dopaj, timp de patru ani, a decedat, anul trecut, la vârsta de 35 de ani. La aceeaşi vârstă a murit, în urmă cu trei ani, campionul olimpic Milen Dobrev, campion olimpic în 2004, iar triplul campion mondial Mihail Petrov a murit în 1992, la vârsta de 28 de ani.

O sursă oficială din cadrul spitalului din Şumen a declarat ca autopsia va stabili cauza exacta a mortii lui Damianov, medaliat la Campionatele Europene şi Mondiale, precum şi la nivel de juniori, dar suspendat pe viaţă de Federaţia internaţională în 2004, pentru încălcări ale regulamentului antidoping.

Bulgaria a fost mult timp o forţă mondială în haltere, cucerind 12 titluri olimpice şi 36 de medalii în total la JO, între 1972 şi 2004. Halterofilii bulgari au câştigat, de asemenea, 79 de medalii de aur la Campionatele Mondiale, precum şi 167 de titluri europene.

În ultimii ani, însă, halterele bulgare au fost implicate în numeroase cazuri de dopaj, Federaţia de la Sofia fiind suspendată temporar, din acest motiv, în 2009.

În 2008, Bulgaria şi-a retras echipa de la Olimpiada de la Beijing, după ce 11 dintre halterofilii săi au fost depistaţi pozitiv.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Cornel Dinu nu are milă de selecționerul care a ratat calificarea la Campionatul Mondial: „A fost un jucător limitat, nu putea decât să fie limitat ca antrenor!”
Capital.ro
Șoferii care vor plăti până la 250 de lei pentru parcare. Nu se acordă locuri fixe. Primăria anunță cine poate solicita
Playtech.ro
Cât costă motorina în Bulgaria. Un român care s-a întors din Grecia, surprins de preţuri: „Oare s-au vorbit?”
Adevarul
„România este una dintre prăzile cele mai facile pentru Putin”. De ce debarcarea lui Orban nu aduce liniște la București
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața pe loc după ce mașina pe care o conducea s-a ciocnit violent de un autobuz, în Bistrița. Alte două persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Iordănescu! Înainte de a se stinge, Lucescu i-a spus lui Burleanu ce selecționer să aducă la națională: ”Singurul antrenor pentru care ar garanta!”
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj