Vicepreşedinte USR: „Voi vota moţiunea de cenzură dacă nu primesc asigurări pentru autostrada A8”

Iulian Bulai a ameninţat, miercuri seară, că va vota moţiunea depusă de PSD împotriva Guvernului Ludovic Orban.
Alina Costache
22 ian. 2020, 18:20
Vicepreşedinte USR:

Vicepreşedintele USR Iulian Bulai afirmă, miercuri seară, că va vota moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Orban, dacă nu primeşte asigurări că vor exista fonduri europene nerambursabile pentru Autostrada A8 în următorul exerciţiu financiar al UE. Bulai a precizat şi că a discutat cu ministrul Transporturilor care i-a explicat că, deocamdată, nu se prevăd fonduri, dar negocierea nu este finală.

„Stimate domnule Orban, aţi ignorat Moldova ca ministru al Transporturilor, înţeleg că veţi face la fel acum. Dacă nu se mişcă lucrurile să avem fonduri europene nerambursabile pentru Autostrada A8 în următorul exerciţiu financiar al UE, vă asigur de faptul că voi vota pentru moţiunea de cenzură la urmatoarea moţiune împotriva acestui guvern. Lipsa infrastructurii în Moldova ne duce la disperare. Ne izolează de România şi de Europa şi face sute de victime rutiere în zona noastră”, a scris, miercuri, pe Facebook, Iulian Bulai, vicepreşedinte USR.

Acesta susţine că „ignorarea Moldovei din partea blatului PSD-PNL de nealocare bugetară (şi fonduri europene nerambursabile) pentru infrastructura din Moldova trebuie să înceteze acum”.

„Nu mai ignoraţi Moldova. Nu ne luaţi de fraieri. Nu aţi dat bani Moldovei şi asta se ştie. Dacă prin pârghiile pe care le aveţi acum problema nu se rezolvă cât mai repede, votez cu conştiinţa împăcată la următoare moţiune de cenzură. Şi mai conving şi alţi parlamentari modolveni să o facă”, a mai scris Bulai.

Ulterior, acesta a revenit cu o postare în care a explicat că a discutat cu ministrul Transporturilor, Lucian Bode.

„Tocmai am încheiat o discuţie cu ministrul transporturilor, Lucian Bode, care mi-a dat vestea bună că mâine va da OUG pentru desfiinţarea PPP-urilor din toată ţara. Vestea proastă este că în exerciţiul financiar al UE 2021-2027 nu se prevăd, aşa cum arată acum propunerea de pe masă, bani pentru Autostrada A8. Negocierea nu este finală şi dacă Guvernul reuşeşte să susţină corect cauza României s-ar putea găsi fonduri. Constrângerile propuse în prezent care stabilesc alocări minime pentru alte obiective (high-tech sau „verde”), prin urmare lăsând prea puţini bani pentru infrastructură de transport, nu se potrivesc cu realităţile României. Coeziunea şi reducerea decalajelor trebuie să rămână priorităţi pentru UE. Depinde de cât de bine ştie Guvernul să ne reprezinte interesele să se întâmple asta şi să se găsească fonduri pentru A8. Nu sunt mulţumit de situaţie, dar ştiu mai multe acum. Moldova tot la coadă rămâne”, a mai scris Bulai.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Cum se înțeleg „cea mai frumoasă actriță din lume” și fotbalistul marocan acuzat de viol, la 3 ani de la divorț: ”Am eșuat ca soț și soție”
Capital.ro
Regulă pentru banii cash. Legea stabilește limite. Situațiile în care se cer documente doveditoare
Playtech.ro
Cu ce document nu poate ieși un copil din România? Confuzia care îi poate lăsa pe mulți părinți în aeroport
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Naum, dat pe spate de un tânăr jucător român: ”A vorbit excelent, unde ați mai auzit asta? Înseamnă că are educație, trebuie să mai aibă și fotbal”
MediaFlux
Românii pot obține până la 200.000 de euro fonduri nerambursabile. Tanczos Barna anunță lansarea programelor
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România