Vicepreşedintele USR PLUS Cluj Napoca a demisionat: „USR PLUS a devenit un partid anti-NATO”

Vicepresedintele USR PLUS Cluj-Napoca, Lucian Mate, care a lucrat timp de șapte ani in SRI, între 2009 și 2016, a demisionat din partid, aducând acuzații grave.
Filip Stan
01 sept. 2021, 11:12
Vicepreşedintele USR PLUS Cluj Napoca a demisionat:

Lucian Mate, fost vicepreşedinte USR PLUS a anunţat că demisionează din partid, începând cu data de 1 septembrie, acuzând faptul că partidul a ajuns unul care dispreţuieşte lucrătorii din sistemul public.

„Am așteptat Comitetului Politic, care a avut loc în acest weekend, că să văd dacă vor există modificări în Regulamentul de adeziune a membrilor USR PLUS; modificări care mi-ar fi permis să-mi continui activitatea în partid, pentru care membrii USR PLUS Cluj-Napcoa m-au investit cu încrederea lor. N-a fost să fie!

Drept urmare, voi părăsii acest partid pentru că în ultima perioada USR PLUS a devenit un partid anti-NATO, care disprețuiește oamenii ce lucrează în sistemul de apărare și pentru care interesul public este interesul găștii conducătoare”, a scris Mate, pe Facebook.

Fostul ofițer SRI a mai arătat că îi este foarte greu să își explice „de ce USR PLUS întoarce spatele oamenilor în uniformă care au servit România”, potrivit Ziare.com.

„Știți cu toții că am fost ofițer SRI, iar din anul 2016 am trecut în rezervă. SRI este parte a NATO, dar și a Clubului de la Berna, acele structuri care apară siguranță cetățenilor europeni și români și care garantează parcursul democratic, euro-atlantic al țării noastre.

Activitatea ofițerilor SRI și a altora care fac parte din sistemul de apărare al României este pusă, prin angajamentele asumate, în slujba valorilor democratice, de apărare a statului de drept. Dacă oameni care au acest gen de carieră sunt indezirabili în acest partid, mă întreb care sunt de fapt valorile care ii animă pe liderii USRPLUS. Dacă partenerii NATO în România nu sunt doriți, atunci pe cine preferă liderii USRPLUS?”, a mai scris Mate, pe Facebook.

Lucian Mate, vicepreşedinte USR PLUS Cluj Napoca: „Dacă partenerii NATO nu sunt doriţi, pe cine preferă liderii USR PLUS?”

Fostul vicepreședinte al USR PLUS Cluj-Napoca a mai arătat că încearcă să își imagineze ce fac miniștrii USR PLUS, când, în calitatea lor de demnitari ai statului român, primesc informări de la SRI. „Le aruncă la gunoi ca maculatură? Se fac că nu le primesc? Nu le citesc? Mai grav, le ignoră? Fiindcă dacă le iau în considerare, atunci dovedesc dau dovadă de o fățărnicie de cea mai joasă speță.

Cum altcumva decât fățărnicie poate fi etichetat un comportament în care munca serviciului este eficientă, dar decidențîi îi disprețuiesc pe cei care o fac? Poate că, așa cum a comunicat deja public ministrul Năsui, sunt de preferat foștii colaboratori ai Securității.

Prin atitudinea și comportamentul pe care le-au avut față de mine, dar și față de alți foști ofițeri SRI, SPP, DIPI sau din alte structuri ale sistemului de apărare, liderii USRPLUS se plasează în compania „selectă” a lui Liviu Dragnea, Șoșoacă și alte personaje care-și iau „lumina“ de la Est”, a mai arătat Lucian Mate în anunțul referitor la demisie.

Citeşte şi: Rafila îl ironizează pe Nicuşor Dan, care a declarat că nu s-a vaccinat: „Întrebarea este: care medic trebuia să-i recomande, cel de familie sau pediatrul?”

DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Marian Golea prezintă zodiacul chinezesc iulie 2025. Ce zodii au karma grea în plină vară
Capital.ro
Permisul auto va fi înlocuit. UE a dat ordin României. Șoferii vor circula cu un nou tip de document
Playtech.ro
Vară deşertică în România. Prognoza meteo pentru următoarele săptămâni îngrijorează meteorologii
DailyBusiness
Pensiile românilor în pericol. Angajații din casele de pensii au declanșat un protest în urma măsurilor fiscale luate de Ilie Bolojan
Adevarul
Dezvăluiri din dosarul generalilor Coldea și Dumbravǎ: acuzații de filaj la avocați, afaceriști si magistrați. Cine e Sorin Georgescu
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Cum să îți răcorești locuința în zilele toride, fără aer condiționat. Trucul ingenios fără niciun cost
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Nicușor Dan, mai bogat cu 12 milioane de euro! Banii urmează să îi fie virați pe card
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Capital.ro
Elena Udrea, în lacrimi de fericire. A fost răzbunată. A primit după gratii vestea bombă!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Se recalculează pensiile pentru 5 milioane de pensionari! Anunțul CNPP
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
România arde, iar în trei țări se moare de frig! Temperaturile extrem de scăzute au dus la moartea a zeci de persoane