Victor Ciutacu: „Ponta a evitat o uriașă tragedie umană. Har Domnului că a făcut-o!”

Un gest uman și legal făcut în 2014 este scos azi de la naftalină și întors pe toate părțile de aceeași propagandă care se hrănește, de ani buni, din tragedii. Victor Ponta este pus la zid pentru că, în calitate de premier, a ales să salveze Belgradul de la inundații catastrofale. Decizie care a evitat moartea a sute de oameni – dar care, astăzi, e transformată într-un nou pretext pentru scandal. Victor Ciutacu vine cu analiză fără menajamente despre cinismul celor care, în lipsă de victime reale, ajung să le inventeze.
Filip Stan
11 apr. 2025, 10:35
Victor Ciutacu:

Propagandiștii morții nu mai au nici o limită, remarcă Victor Ciutacu în direct la România TV. „După ce au exploatat politic și s-au hrănit din cadavrele morților de la Colectiv, din cadavrele morților din pandemie, din cadavrele morților în război, iar lista poate continua, acum caută cadavrele morților care n-au fost. Din România și, prin extensie, din Serbia. Le-a dat prilejul Victor Ponta. Care a simțit nevoia să aibă un puseu de sinceritate. Și a mărturisit, într-un podcast, că poporul sârb îi datorează, din 2014, neinundarea Belgradului. Pentru că, în calitate de șef al executivului la data respectivă, a simțit că nu e nevoie să moară oameni, chiar dacă aceștia nu erau cetățeni români, ci sârbi.
Conștient fiind că-mi voi atrage un val de ură stimulat politic, dar și obișnuit cu postura asta, vă spun că, strict tehnic și legal, nu mai vorbesc acum și despre componenta umană, fostul premier a procedat atunci exact cum trebuia.

Victor Ciutacu: „Am treizeci de ani de când trăiesc și îmi câștig existența în mediul ăsta mediatic-politic. Nu mă mai miră aproape nimic”

A dat verde punerii în aplicare a convenției dintre România și Iugoslavia, semnată când s-au făcut Porțile de Fier, potrivit căruia, de la un anumit debit al Dunării în sus, intră în funcțiune ecluzele. A evitat o uriașă tragedie umană. Har Domnului că a făcut-o! S-au inundat atunci și gospodării, câmpuri, pajiști din România? Categoric, da! Iar proprietarii, în frunte cu nemulțumitul de astăzi Mircea Dinescu, poetul-moșier care anul trecut frigea pui la tablă cu ostașul în slujba țării și-l declara scriitor de talent, au primit despăgubiri de la Guvernul României”, mai spune Victor Ciutacu.

Victor Ciutacu, intervenție usturătoare după ce TikTok i-a interzis contul lui Ion Cristoiu: „Dacă ținea cont de minciuni, era interzis zece vieți!” / „Un nou prilej pentru Maistru să se dea abuziv victimă a cenzurii”

„Victor Ponta nu a comunicat populației decizia și nu a justificat oportunitatea ei? Da, el însuși a recunoscut-o. De ce n-a făcut-o? Habar n-am! Eu mă ocupam cu presa și atunci. Dar știți cine era responsabil de comunicarea premierului Ponta și a întregului Executiv în 2014? Anca Alexandrescu, ea însăși, cu 10 ani înainte să se descopere la bătrânețe suveranistă. Atunci, Văduva Neagră a tăcut adânc și complice. Azi publică, mimând indignarea, bilanțul pagubelor produse de uriașele inundații de atunci. Întrebați-o pe ea cine și de ce a decis că românii nu trebuie să știe. Și, ca să nu faceți două drumuri, dacă se trăiește bine din cenzură”, potrivit lui Victor Ciutacu.

Citește și : Victor Ciutacu constată că sunt 5 pe loc la prezidenţiale: „Nici unul dintre ei nu e sigur că prinde turul II”. UPDATE: De ce „a fost retrasă” Lasconi

„Am treizeci de ani de când trăiesc și îmi câștig existența în mediul ăsta mediatic-politic. Nu mă mai miră aproape nimic. Dar încă mai am în mine ceva rezerve de uimire. Spre exemplu, nu pot pricepe în ruptul capului cum poți să trăiești ciugulind cu poftă din cadavre. Nu-ți vine să vomiți sau te obișnuiești în timp cu gustul? Și cât de lipsit de umanitate și de ticălos poți să fii încât să acuzi un om că, salvând viețile altor oameni, chiar dacă sunt de altă naționalitate, și-ar fi trădat țara…”, conchide Victor Ciutacu.

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
Directorul ELCEN cercetat pentru luare de mită, acuzat de primăria condusă de Nicușor Dan că e responsabil de insolvența RADET. Miza dosarului este de peste 650 milioane euro
Capital.ro
Călin Georgescu are două noi dosare penale. De ce este acuzat fostul candidat la președinție
Playtech.ro
Cum să gătești ceapa de două ori mai repede și cu o aromă mult mai intensă. Oamenii de știință spun ca ai nevoie de un singur ingredient
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
Cum își 'negociază' Toto Dumitrescu pedeapsa, după 6 ore de audieri. Imagini cu fiul lui Ilie Dumitrescu în custodia Poliției!
iamsport.ro
A doborât recordul mondial, însă nu l-a impresionat pe Radu Banciu: ”Ăla e numărul 1”
MediaFlux
Alertă alimentară în România! Un condiment retras de la rafturi
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor