Victor Hănescu e în sferturi la BRD Năstase Ţiriac Trophy. Românul l-a eliminat pe Mihail Iujnîi

Victor Hănescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis BRD Năstase Ţiriac Trophy de la Arenele BNR din Capitală (410.200 euro), după ce l-a eliminat pe rusul Mihail Iujnîi , cap de serie 4, cu 6-4, 6-3, după 78 de minute de joc.

25 apr. 2013, 14:28

După victoria obţinută marţi, în faţa lui Matthias Bachinger, Victor Hănescua obţinut joi un nou succes la BRD Năstase Ţiriac Trophy, cu acelaşi scor, 6-4, 6-3. Victor şi-a uşurat încă din primul set misiunea în faţa celui de-al patrulea favorit al Openului de la Bucureşti, Mihail Iujnîi, după ce a reuşit un break la scorul de 2-2. Apoi, el şi-a menţinut avantajul până la finalul primului act şi a câştigat setul cu 6-4.

Setul al doilea a început perfect pentru compatriotul nostru, cu break la 0-0, iar apoi un altul la scorul de 5-3, astfel că disputa s-a încheiat în două seturi, 6-4, 6-3 pentru Hănescu, după 78 de minute de joc.

Victor Hănescu (nr. 55 ATP), 31 ani, şi Mihail Iujnîi, 30 ani (nr. 30 ATP) s-au întâlnit de 7 ori înaintea acestui meci, iar rusul avea un palmares favorabil cu 4-3, însă pe zgură Victor era în avantaj cu 2-1. Ultima lor confruntare s-a consumat în 2010, la Sankt Petersburg, când rusul s-a impus cu 6-7, 6-3, 7-6.

Victor Hănescu participă pentru a 10-a oară la Openul României şi a jucat finala din 2007 la Bucureşti, când a fost învins de francezul Gilles Simon.

Hănescu, care şi-a asigurat un cec de 12.040 de euro şi 45 puncte ATP, va juca în sferturi cu germanul Florian Mayer, cap de serie 5, care l-a eliminat pe belgianul Daniel Goffin cu 7-6, 1-6, 6-3.