VICTOR PONTA cere sprijinul PSD pentru PREZIDENŢIALE, la Consiliul Naţional de la Craiova

Social-democraţii se vor reuni, marţi, la Craiova, în cadrul Consiliului Naţional al partidului, prilej cu care premierul Victor Ponta va solicita sprijinul colegilor săi pentru a candida la alegerile prezidenţiale din toamnă.
Ionela Marcu
28 iul. 2014, 10:17
VICTOR PONTA cere sprijinul PSD pentru PREZIDENŢIALE, la Consiliul Naţional de la Craiova

Victor Ponta a explicat, la România TV, care este motivul pentru care a preferat Craiova pentru Consiliul Naţional al PSD. „Este un bazin electoral şi este regiunea mea, măcar atâta meritau. Craiova este capitala Olteniei şi cu o primăriţă ca Olguţa Vasilescu au luat cel mai mare scor din ţară la europarlamentare. Meritau acest lucru”, a spus Ponta.

„Voi candida. Pe 29, marţi, voi cere, în cadrul structurii PSD, pentru că am deja sprijinul oficializat al PC şi al UNPR, voi cere sprijin pentru candidatură, după care în septembrie avem nevoie de un Congres. (…) Marţi, la Consiliul Naţional, voi cere sprijinul partidului meu pentru a candida„, a declarat Victor Ponta, joi, la Adevărul Live.

Tot joi, prezent la Conferinţa Judeţeană Extraordinară a PSD Călăraşi, Ponta le-a spus social-democraţilor călărăşeni că ziua de 29 iulie are o semnificaţie simbolică, împlinindu-se doi ani de la organizarea referendumului de demitere a preşedintelui Traian Băsescu, când 7,4 milioane de români au votat pentru împlinirea acestui obiectiv.

„Pe 29 iulie, săptămâna viitoare, vă aştept pe toţi cei care faceţi parte din delegaţia la Consiliul Naţional să avem o reuniune a partidului la nivel naţional, o reuniune în care să aduceţi aminte oamenilor că 29 iulie 2012 este ziua în care românii l-au demis pe Traian Băsescu, este ziua în care voinţa românilor a fost neglijată, a fost respinsă de către Traian Băsescu. Îmi pare rău, pentru ţară, de aceşti doi ani pe care i-am pierdut”, a spus Ponta.

Acesta a adăugat că îşi doreşte ca, în anul 2015, să revină în Călăraşi în calitate de preşedinte al României şi nu doar ca preşedinte al PSD.

„Azi sunt foarte mândru că sunt preşedinte PSD, sper însă, cu sprijinul dvs. şi al românilor, la anul, să ne reîntâlnim ca preşedinte al României. (…) Eu cred că vom câştiga alegerile prezidenţiale. (…) Sunt absolut convins că pe 16 noiembrie o să facem dreptate până la capăt. Pe 17 noiembrie vom putea încheia acest capitol din viaţa ţării noastre şi să facem o Românie puternică aşa cum avem nevoie„, a mai afirmat Ponta.

Consiliul Naţional al PSD va avea loc marţi, începând cu ora 18,00, la Sala Polivalentă din Craiova. La eveniment sunt aşteptaţi să participe în jur de 5000 de social-democraţi.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Meciul de pe Netflix pe care l-au așteptat milioane de oameni din întreaga lume. Și românii s-au uitat, iar partida încă este pe platformă
Capital.ro
Decizie pentru Călin Georgescu. Judecătorii i-au făcut cadou de ziua de naștere
Playtech.ro
Cine transmite meciul Turcia – România la TV și la ce oră începe. Toate detaliile despre barajul din 26 martie
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
Planul lui Gică Hagi ca selecționer: 2 jucători crescuți în Italia care n-au evoluat niciodată pentru România, la seniori
MediaFlux
Iranul analizează un plan american de încetare a focului, dar nu are în vedere negocieri! Trump spune că liderii de la Teheran doresc un acord
stirilekanald.ro
VIDEO România - Turcia, meciul calificării la Cupa Mondială 2026, azi la ora 19.00. Schimbare de ultim moment, anunțată de Mircea Lucescu. Analiza FIFA
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj