Victor Ponta: Cota unică va fi garantată de guvernul Tăriceanu. Dacă voiam s-o schimb, o schimbam ca premier

Premierul Victor Ponta a declarat vineri că informaţiile apărute în presă privind modificarea cotei unice din 2016 "sunt manipulări şi dezinformări" şi a adăugat că viitorul guvern condus de Călin Popescu Tăriceanu va garanta nivelul actual de impozitare, potrivit Agerpres.
Filip Stan
14 nov. 2014, 09:16
Victor Ponta: Cota unică va fi garantată de guvernul Tăriceanu. Dacă voiam s-o schimb, o schimbam ca premier

„Am văzut din nou o mare ştire bombă (…): că iarăşi, din 2016 acum, nu din 2015, o să facem nu ştiu ce cu cota unică. Mai spun încă o dată: acest gen de manipulări şi dezinformări se adresează probabil oamenilor care vor să fie minţiţi. Dacă voiam să schimb cota unică, o schimbam în cei doi ani şi jumătate ca prim-ministru, n-o să m-apuc s-o schimb în 2016 ca preşedinte, pentru simplul motiv că preşedintele nu schimbă cote unice. În al doilea rând, conta unică a fost introdusă în România de către prim-ministrul Călin Popescu-Tăriceanu, nu de către Iohannis, nu de către Sârbu (Adrian Sârbu – n.r), nu de către altcineva. Şi cota unică va fi garantată de către guvernul Călin Popescu-Tăriceanu pe care îl voi sprijini şi care va asigura creştere economică şi dezvoltare”, a afirmat Ponta într-o declaraţie de presă la Palatul Victoria.

Reacţia premierului vine după ce în presa centrală au apărut informaţii potrivit cărora Guvernul ar intenţiona să elimine cota unică de impozitare, de 16%, începând cu 2016 şi să aplice cote progresive.

DailyBusiness
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
Mesajele ascunse din discursul lui Trump la Davos. Cum a testat președintele SUA limitele Europei și ale NATO. Analist: „Este o formă de presiune”
Capital.ro
S-a stins un actor legendar. Toată lumea îl plânge. E doliu în lumea filmelor: A fost întotdeauna un adevărat maestru
Playtech.ro
Unde plăteşti parcarea în Bucureşti: diferenţa dintre liniile albastre şi albe
Adevarul
O brutărie din Moscova este în pragul falimentului după ce Putin i-a făcut reclamă. Ce il nemulțumește pe patronul afacerii
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Minorii care i-au luat viața adolescentului de 15 ani din Timiș ar fi sacrificat o găină pentru a acoperi urmele agresiunii. Unul dintre suspecți a fost filmat în timp ce se plimba cu trotineta victimei
iamsport.ro
Tranzacție uriașă: un colos cu active de 116 miliarde de euro vrea să cumpere fosta firmă a membrului Generației de Aur!
MediaFlux
De câți bani are nevoie o familie pentru a trăi decent în România. Calculele Ministrului Muncii
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day