Victor Ponta dă de pământ cu așa-zișii emisari speciali în SUA: „Arată că nu înțelegi politica în America”

„Trimișii” premierului Marcel Ciolacu în SUA au încins spiritele pe scena politică din România. Prim-ministrul României a declarat, la începutul lunii aprilie, că a trimis doi emisari în Statele Unite, dintre care unul stabilit deja peste Ocean.
Alina Costache
11 apr. 2025, 21:48
Victor Ponta dă de pământ cu așa-zișii emisari speciali în SUA: „Arată că nu înțelegi politica în America”

Ciolacu a venit apoi cu clarificări, afirmând că, de fapt, „vor fi sute de emisari” și că-și dorește ca actualul candidat susținut de coaliție la alegerile prezidențiale, Crin Antonescu să „transforme acest lucru într-un fenomen”.

Dragoș Sprînceană, afaceristul român stabilit în SUA de peste 20 de ani și unul dintre personajele cu care a confirmat că a vorbit Marcel Ciolacu, a susținut că SUA ar trebui „să ignore un pic mesajele României, pro-Ucraina și pro-Franța, deoarece avem un președinte interimar care nu va mai conta într-o lună sau o lună și jumătate”. Celălalt emisar este Lucian Romaşcanu.

Ulterior, premierul Marcel Ciolacu a explicat că „părerile exprimate în spaţiul public de diverşi cetăţeni români care nu au nicio calitate oficială sunt pur personale şi nu implică o poziţie a statului român. Poziţiile oficiale ale României sunt întotdeauna transmise prin canale instituţionale, în strânsă legătură cu Preşedinţia şi Ministerul Afacerilor Externe. Priorităţile politicii externe româneşti rămân, aşadar, neschimbate”.

Citește și EXCLUSIV Victor Ponta, despre cursa prezidențială: ”Eu nu mă retrag, nu au ce să-mi facă. Sper să rămână și Crin Antonescu” / Apel către George Simion: ”Să nu fugă, să rămână și el pe câmpul de bătălie”

Candidatul independent la alegerile prezidențiale, Victor Ponta, a declarat, într-un interviu pentru Adevărul că nu este de acord cu abordarea lui Marcel Ciolacu cu privire la relansarea relației cu SUA și Administrația Trump:

„Nu în formula cu trimiși doi oameni ca în Miami Bici, comedia aia. Așa arătau cei doi trimiși ai lui Ciolacu. Înseamnă că nu înțelegi ce înseamnă politica în America. Ca președinte am un nou model recent, președintele Finlandei. S-a dus la Mar-a-Lago, a pierdut. Și eu o să pierd în fața lui Trump, o să pierd mereu, o să fie întotdeauna mai bun decât mine. Sunt om politic, înțeleg unele lucruri. De acolo a plecat cu lucruri bune pentru țara lui. Politica asta trebuie făcută la nivel de președinte, trebuie alt ambasador.

Nu înțeleg de ce România nu-și pune un ambasador. Actualul a fost apropiat de administrația trecută. Să pună un ambasador compatibil. Deci, din punctul ăsta de vedere, nu ai nevoie să trimiți emisari sau personaje de Miami Bici. Și persoanele, și metoda, totul e nepotrivit. Arată că nu înțelegi politica. Președintele sau premierul să stabilească o relație personală. Până atunci… când ești președinte sau premier, nu trebuie să-ți pună cineva pile.”.

Vezi și După ce a pretins că i s-a atribuit rolul de emisar al României în relațiile cu SUA, Dragoș Sprînceană neagă: „Sunt un simplu cetățean care ajută România”

DailyBusiness
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
Mirel Rădoi are o nouă ofertă pe masă, după ce a refuzat milioanele arabilor! De ce depinde duelul cu Marius Șumudică. Exclusiv
Capital.ro
S-a stins un actor legendar. Toată lumea îl plânge. E doliu în lumea filmelor: A fost întotdeauna un adevărat maestru
Playtech.ro
Cel mai bogat oraş din România, surprinzător. Nu este vorba despre Bucureşti sau Cluj-Napoca, ci despre o localitate mică
Adevarul
Fiul de miliardar o ține în joc pe Simona Halep. Fosta campioană, implicată în organizarea turneului de la Cluj
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Filmul crimei din Timiș, unde Alin a fost înjunghiat de prieteni și apoi îngropat în curtea unei case. Motivul halucinant pentru care i-ar fi luat viața
iamsport.ro
Tranzacție uriașă: un colos cu active de 116 miliarde de euro vrea să cumpere fosta firmă a membrului Generației de Aur!
MediaFlux
Se taie pensiile românilor. Cine vor fi cei afectați în februarie
stirilekanald.ro
El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day