Victor Ponta desfiinţează dosarul lui Călin Georgescu: „Dacă ai câştigat, de ce să dai lovitură de stat? Iei puterea democratic”

Fostul premier Victor Ponta a comentat marți trimiterea în judecată a lui Călin Georgescu pentru complicitate la tentativă la comiterea unor acțiuni împotriva ordinii constituționale și comunicarea de informații false. În opinia sa, acuzațiile formulate de procurori ridică semne de întrebare, mai ales în contextul în care acestea îl vizează pe câștigătorul primului tur al alegerilor, ulterior anulat de CCR.
Mircea Filipescu
17 sept. 2025, 14:14
Victor Ponta desfiinţează dosarul lui Călin Georgescu:

Ponta a explicat că astfel de suspiciuni ar fi plauzibile în cazul unei persoane care a pierdut scrutinul, nu însă și atunci când vorbim despre un politician care a obținut votul majoritar. Totodată, fostul premier a făcut o paralelă cu experiența sa politică și a remarcat o tendință de-a lungul ultimelor două decenii: pierzătorii alegerilor au fost de multe ori ținta unor dosare penale.

„De ce să dea lovitură de stat dacă se putea alege democratic? Ăla care a pierdut în Brazilia, poți să-l acuzi. Domnule, a vrut să dea lovitură de stat pentru că a pierdut. Eu, care am pierdut alegerile, putea să zică Iohannis că am vrut să dau vreo lovitură de stat. Dar dacă ai câștigat, de ce să dai lovitură de stat? Că iei puterea democratic, cam așa. Da, e greu de explicat.”, a spus Ponta în emisiunea moderată de Marius Tucă.

În continuarea analizei sale, fostul șef al Guvernului a subliniat că scenariul actual se înscrie într-un tipar mai larg, vizibil în politica românească începând cu anul 2004. În acest sens, Ponta a adus în discuție cazul fostului premier Adrian Năstase, precum și propria sa experiență cu justiția.

„Ce a fost în ultimii 20 de ani, din 2004 încoace. Și anume pierzătorul, într-un fel sau altul. Năstase la DNA. Cum mi-au zis și mie. Dar ce vreți, domnul Ponta, că v-au achitat? E ca și cum mi-au rupt piciorul opt ani și după mă întreabă de ce nu joc fotbal.”, a mai declarat Victor Ponta.

Citeşte şi: Sorin Grindeanu răspunde Kremlinului în scandalul influențării alegerilor: Interferenţa rusă este documentată. Instituţiile îşi fac treaba şi vor prezenta probele în faţa judecătorilor

Pe de altă parte, procurorul general Alex Florența a susținut, într-un interviu acordat postului Antena 3, că în dosarul lui Călin Georgescu există dovezi clare privind legături ale unor inculpați cu Federația Rusă. Florența a menționat inclusiv existența unor materiale video publicate online care ar arăta conexiuni cu unități militare ruse.

”Inclusiv unii dintre inculpaţii cercetaţi în cauză au legături certe, documentate din toate punctele de vedere cu Federaţia Rusă. Inculpatul pe care îl aveţi în poză momentul de faţă (n.r. în imagini erau Călin Georgescu, Horaţiu Potra şi Eugen Sechila) este în afara oricărui dubiu. El este, de altfel, documentat în urma percheţilor informatice cu deplasări multiple în Federaţia Rusă, cu CV-uri în limba rusă pentru a fi furnizate autorităţilor de acolo. De asemenea, întâlnirile sale negociate cu ambasadorul Federaţiei Ruse în România, fostul ambasador al Federaţiei Ruse sunt de asemenea absolut certe şi în afara oricăror dubii”, a declarat Alex Florenţa.

Citeşte şi: Moscova reacționează la acuzațiile privind influențarea alegătorilor în favoarea lui Călin Georgescu! ”Ei înșiși au recunoscut”

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Doar miliardarul Ion Țiriac putea face asta. Mașina spectaculoasă, de 3 milioane de dolari, cu care a înnebunit toată planeta
Capital.ro
Ce făcea Ion Iliescu la 45 de ani. Ceaușescu n-a văzut cu ochi buni pornirile sale: Nu mai văzuse nimeni așa ceva!
Playtech.ro
De ce să îți înfășori cheile mașinii în folie de aluminiu
Adevarul
Reducerea trupelor americane în România aprinde spiritele pe Reddit: „Ca și cum România nici nu contează”
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Ilie Năstase nu se dezminte! Ce s-a întâmplat la prima înfățișare în procesul de divorț cu Ioana
MediaFlux
Prognoza meteo 2 noiembrie. ANM anunță temperaturi complet neașteptate pentru această perioadă a anului
stirilekanald.ro
O nouă EXPLOZIE a avut loc cu câteva momente în urmă, din cauza acumulării de gaze
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai