Victor Ponta, două declarații surprinzătoare în ziua votului: „E revoluție azi!”

Victor Ponta, fost premier al României și fost președinte al PSD, a avut două declarații surprinzătoare în ziua votului. Candidat al PSD la Camera Deputaților, Victor Ponta i-a îndemnat pe români să iasă la vot, susținând că, pentru prima dată, românii își vor putea vota președintele, care să nu mai fie ales de puteri străine.
Mircea Filipescu
01 dec. 2024, 16:49
Victor Ponta, două declarații surprinzătoare în ziua votului: „E revoluție azi!”

Fostul premier Victor Ponta, primul pe lista candidaților PSD Dâmbovița la Camera Deputaților, a precizat duminică, după ce a ieșit de la urne, că „azi e revoluție”. Fostul președinte al PSD i-a îndemnat pe oameni să nu se sperie, deoarece, în final, totul va fi bine. Totuși, sugerează oamenilor să iasă la vot.

Victor Ponta transmite românilor două mesaje de îndemn la vot

E revoluţie azi! Prima după 1989. Oamenii au voie să voteze, au voie să scape de 10 ani foarte răi! Eu am votat pentru o echipă care, aici, în judeţ şi în ţară ştie să facă lucruri bune şi sper ca duminica viitoare să fim lăsaţi să votam pe cine vrem noi, nu cum s-a întâmplat acum 10 ani, pe cine vor străinii şi tot felul de ciudaţi. Am încredere că orice revoluţie ne sperie, dar în final ne face bine”, a spus Victor Ponta, care a votat la o secţie din Târgovişte.

Citește și : Încă un dosar penal pentru Diana Șoșoacă. A participat alături de alte persoane la comemorarea lui Corneliu Zelea Codreanu

Victor Ponta a ținut să transmită un mesaj și românilor de pe rețelele de socializare, așa că, prin platforma  Facebook, a mai transmis un scurt mesaj prin care a făcut o scurtă radiografie a zilei de 1 Decembrie.

Citește și : AUR îndeamnă alegătorii să confirme prin sms că au votat. Simion: ”Am votat cu gândul la Ziua Naţională”

E din nou revoluție, ca în decembrie 1989. Oamenii toți nu mai pot fi opriți, vor să scape de Iohannis, de stăpânii lui din străinătate și de slugile lui din țară. Vreau să votăm azi pentru niște oameni care știu să facă treabă, știu să ne apere, știu să se ocupe de viața noastră, și duminica viitoare vreau să fim lăsați pentru prima dată să ne votăm președintele. Nu Iohannis, nu Băsescu, nu tot felul de vânzători și trădători. Am încredere că această revoluție va duce la ceva bun”.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
“Vii la FCSB în locul lui Mirel Rădoi?”. Laurențiu Reghecampf, anunțul momentului! Clauza uriaşă pe care Gigi Becali ar trebui să o plătească către Al Hilal
Capital.ro
Decizia care o va înfuria pe Elena Udrea. Fosta sa mână dreaptă, pe un post-cheie în România. Mărturia ei a condamnat-o pe Udrea
Playtech.ro
Motivul pentru care benzina a scăzut sub 8 lei per litru. Motorina s-a ieftinit şi ea, preţurile de azi la carburanţi
Adevarul
Pariul riscant al PSD: Moțiune de cenzură sau anticipate? De ce Nicușor Dan ar putea bloca planul social-democraților
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Coiful de la Coţofeneşti şi cele două brăţări dacice vor fi expuse la Muzeului Naţional de Istorie a României. Cât timp vor rămâne în țară piesele
iamsport.ro
Radu Banciu a numit antrenorul român din străinătate care ar fi fost o soluție mai bună decât Gică Hagi: ”Are stofă”
MediaFlux
S-a aflat cauza exploziei uriașe de la CET Vest din București! Anunț oficial după primele evaluări tehnice
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara