EXCLUSIV Victor Ponta îi demască pe sinecuriștii care obțin venituri banditești: Șeful de la Nuclearelectrica câștigă mai mult decât șeful de la Goldman Sachs

Victor Ponta îi demască pe sinecuriștii care obțin venituri nesimțite din bani publici, oferind exemple cazuri de directori de companii publice ce obțin venituri mai mari decât directori de bănci din SUA.
Alina Costache
07 iul. 2025, 21:44
EXCLUSIV Victor Ponta îi demască pe sinecuriștii care obțin venituri banditești: Șeful de la Nuclearelectrica câștigă mai mult decât șeful de la Goldman Sachs

Victor Ponta a intervenit telefonic în emisiunea „Punctul Culminant”, moderată de Victor Ciutacu la România TV, unde a demascat sinecuriștii plasați în funcții publice bănoase care și-au mărit salariile deși companiile lor fie pierd bani, fie au monopol, adică nu pot să piardă bani.

Victor Ponta demască sinecuriștii parveniți

Cu privire la măsurile fiscale luate de Guvern, Victor Ponta susține că acestea vor duce la o încasare mai mică de venituri, criticând aspru majorarea accizelor, care poate duce la contrabandă.

„Nu cred că vom relansa economia, ci o vom omorî de tot. O să vedeți că vor încasa mai puțin la buget pe termen mediu și lung, și pe impozitul pe profit, dividende și din TVA. Și fac un pariu, o să încaseze mai puțin din jocurile de noroc și din accizele pe tutun și alcool. Acolo, vorbești cu cei din industrie unde este limita la care se oprește încasarea corectă și începe contrabanda.

Citește și : Ilie Bolojan explică de ce mamele aflate în perioada de creştere a copilului şi pensionarii cu pensii mai mari de 3.000 de lei trebuie să achite contribuţii la sănătate: „Nu mai putem fi o ţară de excepţii”

În fiecare zi mai apar, pe aici pe colo, prin presă, despre șefii de la TAROM, care și-au dublat salariile, cei de la Aeroportul Otopeni, care este cel mai urât și mai murdar aeroport din Europa”, transmite Victor Ponta.

Fostul premier îi demască pe sinecuriști, susținând că șeful de la Nuclearelectrica are un venit mai mare decât directorul de la Goldman Sachs, iar că alți directori de la firme monopol de stat au venituri mai mari decât șefii de la Bank of America. Mai mult, Ponta demască și alte hibe din sistem, care au permis să se ajungă la acest lucru.

„TAROM este în insolvență de mult timp, șeful de la Nuclearelectrica câștigă mai mult decât directorul de la Goldman Sachs, gestionând niște monopoluri de stat. 

La fel, scandalul cu șeful de la Eximbank, pe Halalai eu l-am adus acum 13 ani din sectorul bancar și am spus că trebuie să-i dau un salariu să-l aduc la stat. Un salariu de 10.000 la o bancă de stat nu cred că refuză un bancher, dar să lucrezi la firme de stat care au monopol și să câștigi mai mult decât șefii de la Bank of America numai în România se întâmplă.

Citește și : Primele reacţii după sondajul care dă AUR cu 40,50% în intenţiile de vot. Fost consilier al lui Traian Băsescu: „AUR este noul PSD”. Ce spune Ion Cristoiu

E un caz pe care îl cunosc foarte bine la AMEPIP, pentru că acolo a fost șef întâi un băiat foarte deștept, Mihai Precup, apoi Corina Crețu. Întrebarea este, domnule, nu puneți conducere normală? Ba da, dar trebuie să aibă cinci ani la o firmă privată. Dacă a lucrat cinci ani la Shaormeria Băneasa te califici, dacă ai fost comisar european nu, nu ai voie să fii șef la AMEPIP.

Toată România este pusă interimar, ca să poți să-l schimbi în caz de ceva. Salariile de la Otopeni și de la TAROM sunt aprobate de Ministerul Transporturilor. Domnul ministru a ajuns la această idee: am rămas la putere și am hotărât să tăiem și mai mult de la oameni și să ne dăm mai mult nouă”, mai arată Victor Ponta.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
La 19 ani de la unul dintre cele mai grave momente din fotbalul românesc, Gabi Torje a făcut anunțul
Capital.ro
Ciprian Ciucu face anunțul serii: Da, se poate acest lucru! Liberalii ar putea susține un vot
Playtech.ro
Aplicația de lanternă descărcată de milioane acum 10 ani ascundea ceva grav: cazul care a atras atenția autorităților
Adevarul
Ce putere nu ar trebui să aibă niciodată președintele SUA. Avertismentul lui Barack Obama: „Aceasta este linia roșie”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
”Nu știi nimic, ești pe altă planetă!”. Anghel Iordănescu, acuzat că nu l-a oprit pe Miodrag Belodedici să fugă din țară: ”A fost groaznic!”
MediaFlux
Horoscop financiar pentru săptămâna 11-17 mai 2026. Cele patru zodii care vor câștiga o sumă mare de bani
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi