VICTOR PONTA, la Strasbourg: Aveam emoţii că Opoziţia nu va depune moţiunea. Foarte bine, să depună!

Premierul Victor Ponta a declarat, marți, că este dreptul constituțional al Opoziției să depună moțiune de cenzură, însă a atras atenția că sunt mai multe "proiecte esențiale" care trebuie adoptate de Parlament în actuala sesiune.
Ionela Marcu
28 apr. 2015, 13:12
VICTOR PONTA, la Strasbourg: Aveam emoţii că Opoziţia nu va depune moţiunea. Foarte bine, să depună!

Premierul Victor Ponta efectuează marți o vizită de lucru la Strasbourg. În prima parte a zilei, șeful Executivului a avut întrevederi cu prim-vicepreședintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, și cu comisarii europeni Vera Jourova (Justiție, consumatori și egalitate de gen) și Margrethe Vestager (Concurență).

Aveam emoții că nu vor depune o dată moțiunea. Foarte bine, să depună! E dreptul constituțional al Opoziției, o sesiune parlamentară fără nicio moțiune era greu de presupus că se va întâmpla”, a afirmat Ponta, la Strasbourg, citat de Agerpres.

Ponta a menţionat că sunt „proiecte speciale” precum legile electorale, Codul fiscal și revizuirea Constituției, care trebuie să treacă de Parlament în actuala sesiune.

Dacă despre legile electorale premierul a afirmat că există un acord și că ele vor fi adoptate până la finalul sesiunii parlamentare, Ponta a susținut că nu înțelege de ce Opoziția contestă Codul fiscal.

CITEŞTE ŞI PNL a decis când va depune moţiunea de cenzură. Anunţul lui Vasile Blaga

„Pe Codul fiscal, care nu este al Guvernului actual sau al unei majorități, este al României, (..) n-am înțeles de ce au zis că sunt bune măsurile, dar votează contra. Din fericire, la Senat, ieri, au fost mai multe voturi decât avem noi, că noi nu avem 90 de voturi, au votat și din partea Opoziției și le mulțumesc celor care au votat cu mintea și nu doar conform unui discurs politic pe care pe care nu-l înțeleg„, a spus prim-ministrul.

În ceea ce privește revizuirea Constituției, premierul i-a acuzat pe liberali că vor ca actul fundamental să fie modificat în raport cu funcțiile în stat pe care liberalii le dețin la un moment dat.

„În 2013, pentru că nu aveau președinte, liberalii voiau republică parlamentară. În 2015 au președinte, vor republică prezidențială, după aceea iar or să vrea, cine știe, republică guvernamentală dacă or să aibă guvern… Nu putem să finalizăm reforma României fără revizuirea Constituției. Au trecut 10 ani de la ultima revizuire și suntem membri ai UE, s-au schimbat multe lucruri„, a afirmat Victor Ponta.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Sportiva de la Jocurile Olimpice de iarnă care a apărut pe coperta unei reviste pentru adulți. E admirată de femei pentru îndrăzneala sa
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Românii care pot primi bani pentru că locuiesc la bloc. Adunarea generală stabilește câți bani încasează
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Test nuclear secret efectuat de China. SUA acuză camuflarea exploziilor nucleare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil