Victor Ponta: Orice MINISTRU pentru care se cere urmărirea penală PLEACĂ din Guvern

Victor Ponta a declarat, duminică, în exclusivitate la România TV , că nu are niciun fel de informaţie oficială privind o implicare a vicepremierului Liviu Dragnea în dosarul Bica şi a precizat că, în eventualiatea în care pentru vreun ministru va fi începută urmărirea penală, acea persoană va trebui să se retragă din Guvern.
Alina Costache
14 dec. 2014, 20:23
Victor Ponta: Orice MINISTRU pentru care se cere urmărirea penală PLEACĂ din Guvern

Întrebat, la România TV, dacă i-a cerut explicaţii lui Dragnea cu privire la informaţiile ce susţin implicarea acestuia în cazul Alina Bica, liderul PSD, premierul Ponta a răspuns că nu are nicio informaţie oficială cu privire la aceste acuzaţii.

Premierul a mai arătat că, aşa cum el îşi va da demisia din conducerea Guvernului dacă va fi începută urmărirea sa penală în dosarul privind votul din diaspora, la fel orice ministru va părăsi Guvernul dacă se va afla într-i astfel de situaţie.

Ponta: Dacă Iohannis va avea ceva împotriva noului Guvern, trebuie să discutăm şi să rezolvăm fără să ne certă

„Pentru orice membru al actualului guvern pentru care DNA sau Parchetul cere începerea urmăririi penale pentru ceva, cu siguranţă se va retrage din Guvern. Nu înseamnă că e vinovat, înseamnă însă că nu poate să fie şi ministru, şi anchetat penal. Dacă va fi cazul, asta se va întâmpla„, a spus Ponta.

Preşedintele executiv al PSD, vicepremierul Liviu Dragnea a negat duminică orice implicare în dosarul Bica, în care este menţionat că ar fi intermediat o mită de 3,5 milioane de euro, el precizând că acest lucru este ”o enormitate” şi nu are cunoştinţă de aşa ceva.

”Nu există aşa ceva, nu am intermediat aşa ceva, nici nu am auzit de aşa ceva”, a spus Dragnea.

Alina Bica ar fi primit mită 3,5 milioane de euro de la omul de afaceri Ioan Niculae, prin intermediul lui Liviu Dragnea, ca să intervină în soluţionarea dosarului celui dintâi la DIICOT, fiindu-i promisă şi funcţia de procuror general.

Informaţiile apar pe blogul lui Robert Turcescu, unde a fost publicat un document al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, conform căruia procurorii DNA fac cercetări cu privire la Alina Bica, într-o cauză disjunsă din cea în care fosta şefă a DIICOT este arestată preventiv.

Dragnea, despre funcţia de vicepremier: I-am cerut premierului să mă elibereze de această sarcină

 

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Lovitură pentru Gigi Becali! Golgheterul dorit la FCSB, negocieri avansate cu altă echipă
Capital.ro
IGSU lansează un avertisment pentru părinți. Greșeala care poate deveni fatală în zilele caniculare
Playtech.ro
Mulți români fac această greșeală la ATM în Grecia. Pot pierde zeci de euro la o singură retragere
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Antrenorul din SuperLiga, acuzat că a batjocorit un jucător după ce acesta a refuzat să semneze cu impresarul său: ”De ce faci așa ceva?!”
MediaFlux
Victor Ponta, primul nume de premier propus la Palatul Cotroceni. Ce răspunde fostul prim-ministru
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?