Victor Ponta: Politicienii sunt singurii care pot STRICA lucrurile extraordinar de bune din economie

Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri, că România este acum "într-un moment extraordinar" din punctul de vedere economic, iar singurii care pot strica aceste lucruri "extraordinar de bune" care se pot întâmpla în economie sunt oamenii politici.
Ionela Marcu
10 iun. 2015, 08:15

Victor Ponta a participat, miercuri, la Palatul Parlamentului, la şedinta Consiliului de Administraţie şi Adunării Generale a Asociaţiei Europene a Artizanatului şi Întreprinderilor Mici şi Mijlocii.

"Am dorit să dau un mesaj foarte clar tuturor partenerilor europeni prezenți la București, că România este acum într-un moment extraordinar din punct de vedere economic (...) și singurii care pot strica aceste lucruri extraordinar de bune care se pot întâmpla în economie sunt oamenii politici și sper să nu o facem", a declarat Ponta.

Premierul le-a mai transmis oaspeților europeni faptul că România a reușit, după 2008, "să revină acolo de unde a plecat și să meargă în direcția bună".

"Am luat măsurile pe care mediul de afaceri ni le-a cerut. Domnul Jianu (n.r. — fostul ministru delegat pentru IMM-uri, Florin Jianu) vă poate spune de câte ori mi-a zis de acel 9% la all-inclusiv, la serviciile de turism sau 9% TVA-ul la produse alimentare, la serviciile alimentare. Le-am mai spus că vreau să adoptăm Codul fiscal, în următoarele două săptămâni, să arătăm foarte clar stabilitatea și, de la 1 ianuarie, măsurile prevăzute în Codul fiscal să intre în vigoare și să dea în continuare încredere în ceea ce privește investițiile", a subliniat premierul.

Premierul Victor Ponta este urmărit penal pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată, complicitate la evaziune fiscală în formă continuată şi spălarea banilor în dosarul Turceni - Rovinari, fapte pe care le-ar fi săvârşit în perioada în care era avocat. De asemenea, DNA cere Camerei Deputaţilor avizarea urmăririi penale pe numele premierului şi pentru conflict de interese.

Preşedintele Klaus Iohannis i-a cerut lui Ponta să demisioneze, însă premierul a refuzat.

Victor Ponta a participat, miercuri, la Palatul Parlamentului, la şedinta Consiliului de Administraţie şi Adunării Generale a Asociaţiei Europene a Artizanatului şi Întreprinderilor Mici şi Mijlocii.

Am dorit să dau un mesaj foarte clar tuturor partenerilor europeni prezenți la București, că România este acum într-un moment extraordinar din punct de vedere economic (…) și singurii care pot strica aceste lucruri extraordinar de bune care se pot întâmpla în economie sunt oamenii politici și sper să nu o facem”, a declarat Ponta.

Premierul le-a mai transmis oaspeților europeni faptul că România a reușit, după 2008, „să revină acolo de unde a plecat și să meargă în direcția bună”.

„Am luat măsurile pe care mediul de afaceri ni le-a cerut. Domnul Jianu (n.r. — fostul ministru delegat pentru IMM-uri, Florin Jianu) vă poate spune de câte ori mi-a zis de acel 9% la all-inclusiv, la serviciile de turism sau 9% TVA-ul la produse alimentare, la serviciile alimentare. Le-am mai spus că vreau să adoptăm Codul fiscal, în următoarele două săptămâni, să arătăm foarte clar stabilitatea și, de la 1 ianuarie, măsurile prevăzute în Codul fiscal să intre în vigoare și să dea în continuare încredere în ceea ce privește investițiile”, a subliniat premierul.

Premierul Victor Ponta este urmărit penal pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată, complicitate la evaziune fiscală în formă continuată şi spălarea banilor în dosarul Turceni – Rovinari, fapte pe care le-ar fi săvârşit în perioada în care era avocat. De asemenea, DNA cere Camerei Deputaţilor avizarea urmăririi penale pe numele premierului şi pentru conflict de interese.

Preşedintele Klaus Iohannis i-a cerut lui Ponta să demisioneze, însă premierul a refuzat.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
A făcut top 5 al bogaţilor din România: „Dacă se bagă în fotbal, într-un an se bate la titlu!” Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Ajutor de la ANAF pentru români. Anunț de la ultimă oră
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil