Victor Ponta, prima reacţie pe Facebook: Astăzi am făcut România puternică!

Candidatul PSD la alegerile prezidenţiale, Victor Ponta, a postat pe contul său de facebook, la puţin timp după anunţarea exit-pollurilor, o fotografie ce conţine două fraze: "Astăzi am făcut România puternică! Vă mulţumesc pentru sprijin".
Filip Stan
16 nov. 2014, 20:09
Victor Ponta, prima reacţie pe Facebook: Astăzi am făcut România puternică!

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Cele două fraze sunt încorporate într-o fotografie care-l arată la un miting electoral, alături de soţia sa, Daciana.

În aceeaşi fotografie, este reprezentat şi motivul geometric tradiţional ce apara în afişele sale electorale.

În cele cinci EXIT-POLL-URI difuzate de televiziuni, la ora 21.00, Victor Ponta este dat câştigător în două dintre ele, iar Klaus Iohannis în altele două, însă scorul este unul foarte strâns. Un sondaj i-a dat pe cei doi la egalitate.

EXIT POLL REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. TURUL II. Primele exit-poll-uri de la turul II al alegerilor prezidenţiale 2014 arată că Victor Ponta şi Klaus Iohannis se află la diferenţe mici unul faţă de celălalt.

CSCI (România TV): Victor Ponta – 50,72%, Klaus Iohannis – 49,28%

IRES (Digi 24): Klaus Iohannis – 50,9%, Victor Ponta – 49,10%

SOCIOPOL (Antena 3): Victor Ponta – 50,9%, Klaus Iohannis – 49,1%

CURS -AVANGARDE (TVR): Klaus Iohannis – 51,50 %, Victor Ponta – 48,50%

Exit-poll-ul prezentat de Realitatea TV i-a dat la egalitate pe cei doi:

Agenţia de rating politic: Victor Ponta – 50%, Klaus Iohannis – 50%

BEC va începe să dea publicităţii date oficiale, pe 17 noiembrie, începând cu orele 2,00, apoi la 5,00, 9,00, 11,00, 17,00, 20,00. Ora de referinţă a datelor prezentate va fi cu două ore în urmă faţă de momentul comunicării, adică 0,00, 3,00, 7,00, 9,00, 15,00, 18,00.

18.281.625 de alegători au fost aşteptaţi la vot în cel de-al doilea tur pentru a alege unul dintre cei doi candidaţi rămaşi în cursa pentru Cotroceni: candidatul Alianţei PSD-UNPR-PC, Victor Ponta, şi cel al Alianţei Creştin – Liberale (ACL), Klaus Iohannis.

Victor Ponta a intrat în turul al doilea cu o diferenţă de 10 procente, după ce, în primul tur, a obţinut 40,44% (3.836.093 voturi), în timp ce Klaus Iohannis a fost votat de 30,37% dintre alegători (2.881.406 voturi).

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
„Bisericuțele” din vestiarul naționalei. Ordinul care l-a sictirit pe Răzvan Marin: „Ianis e prea bibilit!”. Exclusiv
Capital.ro
Decizie privind motorina. Ilie Bolojan anunță scăderea prețurilor la pompă: Acționăm în limita posibilităților
Playtech.ro
Metroul se scumpește din nou. Cât va costa de luna viitoare o călătorie în București
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Beat, cel mai bun fotbalist străin din România a fost înjosit de studenți într-un bar și apoi i-au făcut poze
MediaFlux
PAPARAZZI Soția lui Mircea Lucescu, gest de mare eleganță față de un cerșetor. Cum a fost surprinsă doamna Neli FOTO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj