Victor Ponta, despre costurile exorbitante cu înarmarea: „Unele ţări se ÎMPRUMUTĂ cu 1% dobândă. Noi ne împrumutăm cu 8% dobândă”

Ponta afirmă că von der Leyen a anunțat că fiecare stat membru al UE trebuie să contribuie cu 1,5% din PIB pentru apărare. În cazul României, această sumă ar însemna aproximativ 5 miliarde de euro.
Filip Stan
05 mart. 2025, 22:29
Victor Ponta, despre costurile exorbitante cu înarmarea:
Victor Ponta: „Eu cred că e nevoie de un președinte jucător, care să meargă jumătate din zi la Guvern și jumătate la Cotroceni”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, Victor Ponta  analizează declarațiile președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, referitoare la alocarea a 800 de miliarde de euro pentru înarmare. Fostul premier subliniază că aceste sume sunt asumate fără consultarea cetățenilor și fără o explicație clară privind destinația fondurilor. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Ponta afirmă că von der Leyen a anunțat că fiecare stat membru al UE trebuie să contribuie cu 1,5% din PIB pentru apărare. În cazul României, această sumă ar însemna aproximativ 5 miliarde de euro.

„Am citit ce a zis doamna Ursula von der Leyen pentru că mă privește pe mine, cetățean român și european. A spus că punem la dispoziție 800 de miliarde de euro pentru înarmare. Prima întrebare: de unde sunt banii? A zis că fiecare stat își mărește bugetul pentru apărare cu 1,5% din PIB. Pentru România, asta înseamnă 5 miliarde de euro. Așadar, doamna Ursula a decis să mai cheltuie 5 miliarde de euro fără să ne întrebe.”, explică Ponta.

Victor Ponta: „ Nu a fost nicio consultare”

Fostul premier critică lipsa unui mecanism democratic prin care cetățenii să decidă unde sunt direcționate aceste fonduri. El atrage atenția că poporul român ar putea dori să aloce acești bani în alte domenii, precum sănătatea sau educația.

„A zis că o să cheltuie din banii noștri, fără să ne întrebe. Poate poporul român ar vrea să dea 2 miliarde pentru apărare, dar restul să meargă în sănătate sau educație. Nu a fost nicio consultare. Deci, în primul rând, ea a decis cum cheltuim noi 5 miliarde de euro. Noi deja am avut o gaură de 25 de miliarde anul trecut, iar acum ne-a mai adăugat 5 miliarde, dintr-o simplă declarație.”, spune Ponta.

Marcel Ciolacu, anunț de ultima oră despre înarmarea României: ”Sunt de acord să alocăm suplimentar fonduri pentru armament”. Care sunt condițiile

Un alt aspect important este faptul că statele membre nu beneficiază de aceleași condiții de împrumut. România se împrumută cu dobânzi mult mai mari decât Germania, ceea ce creează un dezechilibru financiar major.

„Dacă Germania se împrumută pentru acești bani, plătește o dobândă de 1%. Noi ne împrumutăm cu 8%. Dacă suntem împreună, hai să plătim aceeași dobândă. Europa se împrumută de 800 de miliarde, dar unii plătesc mult mai puțin decât alții.”, afirmă Ponta.

În altă ediție, Ion Cristoiu spunea despre Victor Ponta că a dat o lovitură cumplită. Ponta cere clarificări privind scopul real al acestor fonduri și direcția în care vor fi cheltuiți banii. El subliniază că nimeni nu a explicat clar împotriva cui se pregătește această înarmare.

Victor Ponta, plan atomic pentru România! “I-aș spune lui Ciolacu să demisioneze!” Pe cine ar numi premier în locul liderului PSD dacă va ieși președinte?!

„Pe mine mă interesează: cu cine ne batem? Nu e corectă întrebarea? Bănuiesc că Rusia, nu? Că nu ne înarmăm să ne luptăm cu Olanda sau cu altcineva. Și mai departe, cu ce cumpărăm aceste arme? Dacă le luăm din America, Trump se bucură. Dacă le luăm din Europa, atunci cineva de acolo câștigă. Dar nimeni nu a spus clar de unde vin aceste arme și pentru ce le cumpărăm.”, încheie Victor Ponta.

Victor Ponta: „Pentru siguranța ROMÂNILOR, m-aș duce la Washington și în genunchi”

Victor Ponta a vorbit despre importanța păcii și despre responsabilitatea liderilor politici în luarea deciziilor care pot afecta viața cetățenilor. El consideră că orice efort pentru oprirea războiului este justificat, chiar și în condiții de umilință, dacă acest lucru ar însemna salvarea de vieți. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Fostul premier susține că principala preocupare a oricărui lider trebuie să fie protejarea propriului popor. Pentru el, orice efort este justificat dacă ajută la evitarea unui conflict și la protejarea vieților omenești.

„Pentru siguranța și securitatea poporului meu și pentru pace, ca să nu mai moară concetățenii mei, m-aș duce și în genunchi, și pe burtă, cum vrei. Aici e vorba de salvat vieți.”, afirmă Ponta.

Ponta critică pe cei care îndeamnă la prelungirea conflictului, dar nu sunt dispuși să se implice personal. El menționează o situație în care persoane care susțin războiul au fost întrebate dacă ar fi dispuse să se înroleze, iar răspunsul a fost evaziv.

„Îi judec pe cei care vorbesc și spun ‘Du-te, Zelenski, și continuă războiul…’. Păi, la televizor luptau unii și prima întrebare era: ‘Nu vreți să vă înrolați?’. Eu cred că România nu vrea război.”, spune fostul premier.

În altă ediție, Ion Cristoiu spunea despre Victor Ponta că a dat o lovitură cumplită. Ponta remarcă faptul că Ilie Bolojan, reprezentant al României în unele discuții internaționale, nu a oferit un răspuns clar privind poziția țării în această situație. Această ambiguitate ridică semne de întrebare despre mandatul său și despre politica externă a României în contextul conflictului.

„Bolojan nu a zis nici da, nici nu. Nu știu ce mandat a avut Bolojan.”, conchide Ponta.

DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Cinci zodii încep luna mai în forță. Noroc cu carul în următoarele 20 de zile. Fecioarele, cele mai avantajate
Capital.ro
Anunț pentru românii cărora le expiră buletinele. Noua decizie a intrat deja în vigoare. Ce se întâmplă cu cărțile de identitate
Playtech.ro
Cât e ajutorul social în Spania în 2025. Ce condiții trebuie să îndeplinească un român pentru a-l primi
DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Adevarul
„Acea națiune va fi zdrobită foarte curând”. Trump spune că încearcă să salveze Ucraina
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Trucuri simple și eficiente. De ce să punem telefonul într-un pahar de sticlă
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii din acest oraș sunt sfătuiți să evite apa de la robinet! Primarul a făcut anunțul
Cancan.ro
BREAKING | Vești proaste de la spital despre Mihai Leu. Sportivul român a fost indus în comă pentru a nu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
ANAF a dat ordin. Românii sunt obligați în mai 2025. Termen limită obligatoriu - vineri, 9 mai
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Restaurant mistuit de flăcări. Cel puțin 22 de oameni au murit
Pană de curent în România. Autorităzile au făcut acum anunțul: zonele afectate
MediaFlux
ANAF are o nouă țintă. Informații pentru românii care merg la medic
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Când lecțiile vin de la repetenți: ce ne transmite JD Vance înainte de alegeri