Victorie colosală pentru Jaqueline Cristian. A învins-o pe Caroline Garcia la Jocurile Olimpice de la Paris

Jaqueline Cristian, locul 61 WTA, a reușit să intre sâmbătă în turul doi al probei de simplu feminin din cadrul turneului olimpic de tenis de la Paris, trecând în runda inaugurală de sportiva franceză Caroline Garcia, numărul 25 mondial şi cap de serie 17.
Filip Stan
27 iul. 2024, 21:33
Victorie colosală pentru Jaqueline Cristian. A învins-o pe Caroline Garcia la Jocurile Olimpice de la Paris

Jaqueline Cristian s-a impus cu scorul de 5-7, 6-3, 6-4, în două ore şi 35 de minute, potrivit News.ro.

Citește și Mesajul emoționant transmis de un campion olimpic, după ce și-a pierdut verigheta în Sena la deschiderea Jocurilor Olimpice: „Îmi pare atât de rău, iubirea mea”

În turul doi, românca o va înfrunta pe câştigătoarea meciului Naomi Osaka (Japonia) – Angelique Kerber (Germania).

Tot sâmbătă, Ana Bogdan, locul 96 WTA, a fost eliminată de italianca Jasmine Paolini (5 WTA), scor 7-5, 6-3, şi Irina Begu (136 WTA) a pierdut în faţa liderului mondial, poloneza Iga Swiatek, scor 2-6, 5-7.

Citește și Incident tragic la Jocurile Olimpice Paris 2024. Un antrenor a murit, după ce a făcut infarct

Reacția francezilor după ce Jaqueline Cristian a învins-o pe Caroline Garcia la Jocurile Olimpice de la Paris

”Debutul ’perfect’ pentru Garcia”, au titrat ironic francezii de la fflose.com.

”În primul său meci, Caroline Garcia a înfruntat-o pe Jaqueline Cristian. Nu trebuia să facă nicio greșeală, nu era un duela Franța – Franța, era un meci împotriva României. Chiar dacă primul set i-a aparținut Carolinei, Jaqueline nu este genul care să se lase dominată prea mult timp. Jucătoarea din București a demonstrat asta rapid. A câștigat următoarele două seturi și s-a calificat în următoarea rundă, în timp ce franțuzoaica a plătit din nou tribut zgurii de la Paris”, au mai notat francezii.

Jurnaliștii de la L’Equipe au criticat dur jocul franțuzoaicei: ”Garcia a beneficiat după retragerea Elenei Rybakina și a devenit cap de serie, evitând-o astfel numărul 7 mondial, Qinwen Zheng în primul tur. Totuși, fără prea mult succes. Jocul nu a fost unul consistent din partea jucătoarei de 30 de ani, care după un prim set solid, a revenit la vechile obiceiuri, a cedat la schimburile lungi și a făcut prea multe erori care puteau fi evitate”.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
„Bisericuțele” din vestiarul naționalei. Ordinul care l-a sictirit pe Răzvan Marin: „Ianis e prea bibilit!”. Exclusiv
Capital.ro
Decizie privind motorina. Ilie Bolojan anunță scăderea prețurilor la pompă: Acționăm în limita posibilităților
Playtech.ro
Metroul se scumpește din nou. Cât va costa de luna viitoare o călătorie în București
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Beat, cel mai bun fotbalist străin din România a fost înjosit de studenți într-un bar și apoi i-au făcut poze
MediaFlux
PAPARAZZI Soția lui Mircea Lucescu, gest de mare eleganță față de un cerșetor. Cum a fost surprinsă doamna Neli FOTO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj