Victorie URIAŞĂ la Europenele de handbal feminin. România S-A CALIFICAT în grupele principale

Naţionala feminină de handbal a României s-a calificat în grupele principale ale Campionatului European din Ungaria şi Croaţia, după ce a învins formaţia Ucrainei cu scorul de 23-22, joi seara, la Debrecen, în ultimul său meci din Grupa B.

11 dec. 2014, 19:18

România a terminat grupa pe locul al treilea şi merge în grupa principala cu un singur punct, în urma egalului cu Danemarca (29-29).

România a controlat de la un capăt la altul meciul cu Ucraina, a condus cu 4-1, 5-2 şi 6-3, iar la pauză şi-a menţinut un avans de trei goluri, 12-9. În repriza secundă, tricolorele s-au desprins chiar la cinci goluri, 19-14, când mai erau 13 minute de joc, dar finalul a fost din nou strâns, cu un singur gol în plus, 22-21, când mai erau aproape două minute de joc.

Cristina Neagu a marcat golul care a adus victoria României (23-21), iar punctul Viktoriei Borşcenko din ultimele secunde nu a mai contat.